sobota, 31 sierpnia 2024

Pentada 48 - ptaki trzcinowe lekko odpuszczają

Pentada 48: 24-28 sierpnia

Dni powoli się skracają, niedługo rozpocznie się wrzesień, kiedy to zaczyna się najciekawszy okres w przebiegu ptasich wędrówek. Chociaż większość gatunków jeszcze przebywa w pobliżu lęgowisk, część z nich wkrótce zacznie przygotowywać się do odlotu. 

W minionej pentadzie w dalszym ciągu widać dominację kapturki, której wzrost liczebności bywa często pierwszym zwiastunem nadciągającej jesieni. 

Tak przedstawia się zestawienie z pięciu dni, od 24 do 28 sierpnia:

Obrączki dostały 224 ptaki

1. Kapturka - 36

2. Mazurek - 24

3. Rokitniczka - 23

4. Szpak -14

5. Trzcinniczek - 13


Od początku trwania obozu mamy już na liczniku 2041 ptaków, gdzie pierwsza piątka wygląda następująco:

1. Rokitniczka - 289

2. Trzcinniczek - 263

3. Kapturka - 185

4. Mazurek - 103

5. Gajówka - 91

Rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus
lekko ostatnio odpuściła

Mimo słabego wyniku w pentadzie, oba najliczniejsze gatunki ptaków trzcinowych trzymają się wysoko w ogólnym zestawieniu. Kapturka, przy tej tendencji liczebności, może wkrótce wskoczyć na drugie miejsce :) 

Niezmiennie wysoko plasuje się mazurek, którego liczne stada żerują na polu kukurydzy, znajdującym się nieopodal obozu. Wysoko utrzymuje się nadal gajówka, trznadel, pliszka żółta, wąsatka, brzęczka i podróżniczek oraz szpak. Obecny rok zaznacza się stosunkowo niewielką liczebnością piecuszka.

Pierwiosnek, trzciniak, dymówka, cierniówka uzupełniają listę regularnie chwytanych gatunków, zaś rudzik i modraszka stopniowo, coraz częściej nas odwiedzają:) 

Mamy kolejną wilgę, zaś następne gatunki dołączają do tegorocznej listy, gdzie obok pełzacza leśnego, odwiedziła nas MUCHOŁÓWKA MAŁA, dopiero piąty osobnik w historii naszych badań! :) 

Rodzynek :)  - muchołówka mała Ficedula parva


Pełzacz leśny Certhia familiaris

Poza zmianą składu gatunkowego, wrzesień przynosi zazwyczaj także szczyt liczebności żurawi na noclegowisku, polujące rybołowy nad jeziorem czy liczne stada gęsi, głównie gęgaw, odpoczywających na jeziorze. Do tego dojdzie wkrótce rykowisko, kiedy to wieczory i poranki, wypełnione głośnym rykiem byków jeleni rozbrzmiewają z pobliskich lasów, skąpanych w jesiennej mgle. 

Kolejnym niezaprzeczalnym atutem jesieni, spędzonej na naszym obozie, należą niewątpliwie zapierające dech w piersiach widoki ;) Ktokolwiek zatem pragnąłby się przekonać o tym osobiście, zapraszamy serdecznie do wsparcia naszych działań, mamy wciąż sporo wolnych miejsc w grafiku :)

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez poniższy formularz:https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/viewform?pli=1&pli=1&edit_requested=true lub na adres: rakuku.ring@gmail.com


Zdjęcia autorstwa Bartka Kusala i Kuby Kasprzyckiego

Świt nad Bagnem ;) 


Samiec podróżniczka Luscinia svecica







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz