piątek, 6 września 2024

Pentada 49 - nastaje czas średniodystansowców

Pentada 49: 29 sierpnia - 2 września

Mamy wrzesień, czyli od początku obozu minęło już prawie półtora miesiąca! Przełom sierpnia i września niesie duże zmiany w proporcjach chwytanych ptaków, gdzie wyraźnie liczniej zaczynają migrować gatunki średniodystansowe, a spada znacząco udział gatunków dalekodystansowych.

Widać to bardzo dobrze po wynikach ostatniej pentady, gdzie wzrosła liczba chwytanych ptaków, a w miarę stabilna pierwsza piątka ostatnich kilku pentad uległa wielkim przemianom i pojawiły się w niej aż cztery nowe gatunki, np. rudzik. Jedynie kapturka utrzymała się na pierwszym miejscu i pnie się dalej w górę.

W minionej pentadzie zaobrączkowaliśmy 256 ptaków z 34 gatunków. Poniżej znajduje się lista czołowych pięciu gatunków:

1. Kapturka - 38

2. Remiz - 28

3. Rudzik - 24

4. Potrzos - 23

5. Dymówka - 18

Łączna liczba zaobrączkowanych ptaków w sezonie osiągnęła już 2297 ptaków z 66 gatunków, a w pierwszej piątce plasują się następujące gatunki:

1. Rokitniczka - 303

2. Trzcinniczek - 276

3. Kapturka - 223

4. Mazurek - 109

5. Potrzos - 105

Kapturka niezmiennie łapie się w dużej liczbie i dalej z tendencją wzrostową, natomiast bardzo straciły i wyleciały z pierwszej piątki mazurki, rokitniczki, szpaki i trzcinniczki. Wyjątkowo liczny okazał się w tej pentadzie remiz, którego duże stadka odwiedzają nasze sieci, a także rudziki i potrzosy. Całkiem ładnie łapią się też ostatnio dymówki, modraszki, wąsatki, pierwiosnki, czarnogłówki i muchołówki szare. Tak się składa, że ostatnio mieliśmy na obozie niezły przegląd krajowych muchołówek, ponieważ w tej pentadzie można było zobaczyć aż 3 z 4 lęgowych w Polsce gatunków :)

Z najciekawszych gatunków udało się schwytać już drugą w tym sezonie muchołówkę małą i aż cztery pokląskwy. W sieciach zawitały też dwa kolejne nowe gatunki - brzegówka i sójka!

Wrzesień coraz bardziej daje o sobie znać, nie tylko krótszymi dniami i chłodniejszymi nocami, ale także odgłosami przyrody. W Olszynach Rakutowskich rozkręca się coraz bardziej rykowisko jeleni, na jeziorze można podziwiać kilkutysięczne zlotowiska żurawi, liczne gatunki siewek i kaczek, a na niebie można wypatrywać migrujących szponiastych i sokołów. Z najciekawszych obserwacji ostatnich dni warto wymienić młodego kobczyka, który, polując w pobliżu obozu, dał się całkiem blisko pooglądać i pięknie sfotografować.

Jesień nad Jeziorem Rakutowskim wkracza w najciekawszą fazę, kiedy obserwujemy kulminację przelotów. Na każdym kroku na niebie i ziemi można zaobserwować coś ciekawego i podziwiać wspaniałe widoki ;) W najbliższym czasie w naszym grafiku robi się coraz więcej miejsca i ubywa załogantów, dlatego już teraz mocno zachęcamy każdego do przyjazdu, pomocy i podziwiania migracji ptaków w pięknych okolicznościach przyrody!

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez poniższy formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/viewform?pli=1&pli=1&edit_requested=true lub na adres: rakuku.ring@gmail.com

Zdjęcia: Mariusz Masłosz

Porównanie wyglądu głowy dwóch gatunków z rodzaju Acrocephalus - trzcinniczka i łozówki.


Brzegówka Riparia riparia - kolejny nowy gatunek dla tego sezonu!




Kobczyk Falco vespertinus - pojawił się i u nas. Dla tego małego sokoła jest to bardzo dobry rok i codziennie spływa mnóstwo obserwacji z różnych części kraju.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz