Bagno trzcinniczkiem stoi :)
Początek sierpnia zazwyczaj oznacza na naszym obozie obfite "zbiory" ptaków trzcinowych, głównie z rodzaju Acrocephalus. Wprawdzie kilka innych gatunków również często i w znacznej liczbie odwiedza nasze sieci, lecz trzcinniczek razem z rokitniczką zazwyczaj utrzymują się na samym szczycie.
Świaczą o tym poniższe wyniki :)
W pentadzie 43(30 lipca - 3 sierpnia) obrączki dostały 304 ptaki.
1. Trzcinniczek - 53
2. Rokitniczka - 40
3. Kapturka - 18
4. Pliszka żółta - 16
5. Gajówka - 13
W TOTALU, od początku trwania obozu, schwytaliśmy już 853 ptaki.
Oto pierwsza piątka:
1. Trzcinniczek - 173
2. Rokitniczka - 124
3. Kapturka - 56
4. Remiz - 44
5. Wąsatka - 42
Poza "scirpakiem" i "rokitą" w zestawieniu wysoko plasują się kapturki, remizy, wąsatki, trzciniaki, potrzosy, łozówki i brzęczki. W pentadzie wysoko zaszła pliszka żółta, która to wpada zwykle na obchodzie trzcinowym.
Regularnie łapią się podróżniczki, jeden z bardziej urokliwych gatunków, spotykanych nad Jeziorem Rakutowskim. Listę gatunków uzupełniają gąsiorki, cierniówki, trznadle, piecuszki, świsutnki leśne i piegże.
W sieciach zameldowały się kolejne muchołówki żałobne, zaganiacze i kląskawka.
W minionej pentadzie doszły do listy kolejne gatunki, jak wilga(dorosła!), potrzeszcz, muchołówka szara, świerszczak, dymówka, kwiczoł, łęczak i batalion.
Jak widać, bieżący okres obfituje w gatunki :) Na jeziorze nocuje już prawie tysiąc żurawii, zaś w pobliżu pojawiają się żerujące rybitwy wielkodziobe(popularne "marchewy"), które to weszły ostatnio na krajową listę lęgowych gatunków ptaków! Mimo dość wysokiego poziomu wody, na zatoce żerują licznie ptaki siewkowe, w tym liczne łęczaki i bataliony.
Ptasich atrakcji na naszym Bagnie nie brakuje :) Oprócz bogactwa gatunkowego w sieciach, jest okazja do zaobserwowania wielu gatunków wodno-błotnych i szponiastych w okolicach jeziora. Bliski kontakt z przyrodą, odpoczynek w bagiennym klimacie z dala od cywilizacji, możliwość zgłębienia tajemnic ptasiego świata - brzmi kusząco?
Zapraszamy serdecznie wszystkich na przeżycie wspaniałej przygody :) Od dni bieżących do końca obozu Bagno zaprasza w swoje progi :) W najbliższym czasie SZCZEGÓLNIE poszukiwani załoganci między 6 a 10 sierpnia oraz po 18 sierpnia.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres rakukuring@gmail.com lub poprzez specjalny formularz:https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit
Pora na część graficzną ;)
Zdjęcia autorstwa Jana Rapczyńskiego, Marii Raczkowskiej oraz Krzysztofa Olechno
Piękny, dorosły samiec dziwonii Erythrina erythrina |
Obserwacje ;) |
Młody samiec krogulca Accipiter nissus |
Ślady obcych: trop szopa pracza Procyon lotor |
Porównanie skrzydła dorosłego(z lewej) oraz młodego łęczaka Tringa glareola |
Widok na obóz z wieży obserwacyjnej |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz