piątek, 23 sierpnia 2024

Pentada 46: mały wyskok z dołka i pokrzewkowa dominacja

Rokita umacnia się na pozycji lidera, rozpędzają się kapturki i gajówki! :)

Po małym ptasim dołku, który nastał w poprzedniej pentadzie (9-13 sierpnia), w następnej pięciodniówce zanotowaliśmy ponowny wzrost w liczbie chwytanych ptaków, głównie za sprawą pokrzewek, pliszek i szpaków. Kapturka niespodziewanie zajęła pierwsze miejsce w pentadzie, a dwa nasze czołowe gatunki dalekodystansowe - rokitniczka i trzcinniczek nieco osłabły.

W dniach 14-18 sierpnia zaobrączkowaliśmy 238 ptaków z 38 gatunków:

Oto pierwsza piątka:

1. Kapturka - 37

2. Rokitniczka - 24

3. Gajówka - 20

4. Pliszka żółta - 19

5. Trzcinniczek i mazurek - po 15

Po niecałym miesiącu obrączkowania na naszym koncie mamy już 1592 ptaki i 60 gatunków! A zostało jeszcze prawie dwa i pół miesiąca, więc jeszcze wiele może się zmienić :)

A tak przedstawia się pierwsza piątka w TOTALU:

1. Rokitniczka - 240

2. Trzcinniczek - 230

3. Kapturka - 116

4. Gajówka - 81

5. Trznadel - 71

Rokitniczka wciąż zwiększa swoją przewagę na prowadzeniu nad trzcinniczkiem, który nieco słabnie w ostatnich pentadach. Bardzo wysoko poszły pokrzewki - kapturka i gajówka, zwłaszcza ta druga pnie się coraz wyżej w zestawieniu, dzięki czemu awansowała na czwarte miejsce, wyprzedzając trznadla. W dużych ilościach łapią się też dalej pliszki żółte (aż 19 os. w tej pentadzie), mazurki, szpaki, wąsatki, trznadle i brzęczki, obrączkujemy coraz więcej potrzosów. Nie ustępują podróżniczki, które idą na rekord i wpadają w sieci prawie każdego dnia! 

Na liście zaobrączkowanych ptaków znalazły się też z ciekawszych: zięba, dymówka, makolągwa, pliszka siwa, muchołówka szara, muchołówka żałobna, świstunka leśna, dzięcioł duży i już po raz drugi w tym sezonie mieliśmy przyjemność obrączkować krogulca, uszatkę, krętogłowa, grubodzioba i pokląskwę.

W sieciach nie zabrakło nowych dla sezonu gatunków, wśród których znalazła się taka perełka jak DUBELT! Musieliśmy na niego czekać kilka lat, bo ostatniego złapaliśmy w 2020 roku, jeszcze na starej miejscówce od strony Dębniaków. Po raz kolejny potwierdza się fakt, że Jezioro Rakutowskie znajduje się na trasie przelotu tego bekasa i stanowi dla niego punkt przystankowy i żerowiskowy. Kto wie, może w końcu doczekamy się jakiegoś ptaka z obrączką i dowiemy się skąd pochodzą zatrzymujące się u nas dubelty :)

Trzy kolejne nowe dla sezonu gatunki to: kulczyk (pierwszy od 2009!), słowik rdzawy i sikora uboga :)

Po długim sierpniowym weekendzie w grafiku obozowym zwolniło się dużo miejsca, a jak widać, w sieciach i w okolicy obozu na jeziorze, dzieje się coraz więcej, dolatują nowe gatunki, wzrasta liczba nocujących żurawi i każdego dnia jest szansa na coś ciekawego. Poza tym zbliża się rykowisko, co na bagnie daje okazję do niesamowitych przyrodniczych doznań. Zapraszamy zatem wszystkich do zgłaszania się i przyjazdu do naszej bagiennej ostoi :)

Zgłoszenia prosimy wysyłać przez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub mailem na adres rakuku.ring@gmail.com

Zdjęcia: Zuzanna Pochłopień 

Dubelt (Gallinago media) - pierwszy od 2020!


Uszatka (Asio otus) - już druga w tym sezonie.   



Słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos) - wciąż bardzo rzadki, ale corocznie chwytany na naszym obozie.


Sikora uboga (Poecile palustris)

 

Krętogłów (Jynx torquilla) - po raz drugi :)
 
Grubodziób (Coccothraustes coccothraustes)
 

 

 

 

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz