ZGŁOSZENIA

Zapraszamy na obóz! Prosimy, szczególnie osoby przyjeżdżające po raz pierwszy, o zgłaszanie się przy pomocy dedykowanego formularza Google. Pod TYM ODSYŁACZEM znajduje się formularz zgłoszeniowy 2023.

Sezon 2022 został już zakończony, zapraszamy w kolejnym, prosimy śledzić nasze aktualności!

Każdy może wziąć udział w pracach terenowych SOP Rakutowskie, jedyne obostrzenia wiążą się z wiekiem uczestników. Osoby niepełnoletnie w wieku od 16 lat muszą przywieźć ze sobą pozwolenie od rodziców lub opiekunów. Osoby młodsze mogą zgłosić się tylko wraz z opiekunem, zgodę na ich pobyt musi też wyrazić kierownik obozu.

Gile pojawiają się w okolicznych zaroślach w październiku. Fot. Hanna Pamuła. Erazm zakłada "blaszkę" gąsiorkowi. Fot. Agata Żmuda

Stacja Obrączkowania Ptaków Rakutowskie nie mogłaby funkcjonować, gdyby nie wsparcie ludzi z "zewnątrz". Ponad 100 dni obrączkowania i liczeń ptaków podczas letnio - jesiennej wędrówki ptaków wymaga zaangażowania kilkudziesięciu ludzi. Nasz zespół organizacyjny to niewiele ponad 10 osób i dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia nas. Przyjechać może każdy (no prawie każdy, o czym niżej) nie tylko ornitolodzy i miłośnicy ptaków, ale również osoby zupełnie w temacie ptaków "zielone".

Usytuowanie:

52°32'19.2"N, 19°15'2.8"E

Łąki na północno-wschodnim skraju Jeziora Rakutowskiego, w sąsiedztwie wsi Krzewent, gmina Kowal, powiat włocławski, woj. kujawsko - pomorskie.
Z zewnątrz łatwo można dostać się do Kowala, po czym np. autostopem udać się w kierunku Krzewentu. Warto też sprawdzić możliwe połączenia lokalnych linii autobusowych, kursujących 
z Włocławka w kierunku Krzewentu na stronie: https://www.e-podroznik.pl/
 
Co robi się na obozie?
Życie na obozie podporządkowane jest obrączkowaniu ptaków przynoszonych z  regularnie kontrolowanych sieci ornitologicznych, umieszczonych w trzcinach i łozowisku.
Obchody do sieci trwają cały dzień, od świtu do zmierzchu, a ostatni z nich dodatkowo po nastaniu ciemności. Obrączkarz uprawniony przez Ministra Środowiska określa gatunek ptaka, obrączkuje, oznacza wiek i płeć, następnie wykonuje szereg pomiarów biometrycznych, określa stopień otłuszczenia, sprawdza masę ciała, stadium wymiany upierzenia i w końcu wypuszcza ptaka na wolność. Poza obrączkowaniem wykonujemy liczenia ptaków i notujemy wszelkie ciekawe obserwacje.
Wszyscy uczestnicy chodzą na obchody na zmianę, wszyscy też, bez wyjątków, uczestniczą w codziennych pracach obozowych. Aby wyciągać ptaki z sieci nie trzeba znać się na gatunkach - ta wiedza i tak wejdzie każdemu do głowy w ciągu pobytu. Bezpiecznego dla ptaków wyciągania ich z sieci uczymy na miejscu.
Mieszkamy i pracujemy w warunkach terenowych, śpimy w namiotach rozstawionych niedaleko namiotu obrączkarskiego. Do dyspozycji uczestników jest 5 miejsc noclegowych w namiotach obozowych, można też nocować we własnych. Mamy też trochę materacy, karimat, kołder i koców, wystarczy przywieźć swój śpiwór i ewentualnie ciepłą piżamę :) Gotujemy na kuchence gazowej i ognisku, wodę przynosimy od zaprzyjaźnionych gospodarzy z pobliskiej wsi. Wszelkie baterie ładujemy energią słoneczną za pośrednictwem panelu fotowoltaicznego. Obowiązuje składka żywnościowa do wspólnej kuchni (7 zł/dobę, a przy pobycie powyżej 7 dni, 6 zł)
Po zakończeniu prac siadamy przy ognisku,  podsumowujemy dzień,  dyskutujemy o przebiegu wędrówki ptaków zastanawiając się co przyniesie kolejny dzień, (kiedy przyleci wodniczka, kiedy ptaki z zagranicznymi obrączkami, kiedy zaleje nas  "modra fala" itp...
Jeśli ktoś nie chce lub nie może nocować w namiocie, do dyspozycji ma pokoje w zaprzyjaźnionym gospodarstwie agroturystycznym znajdującym się w Krzewencie (kilkaset m od obozu).

Uszatki gnieżdżą się nieopodal obozu, a w październiku spotykamy też ptaki migrujące z krajów o chłodniejszym klimacie. Fot. Hanna Pamuła

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz