"Rokita" na czele zestawienia :)
Mamy już prawie połowę sierpnia a tymczasem ptaki nieco przystopowały.
To nieco wcześniej niż zwykle, kiedy to pod koniec miesiąca miewamy tzw. "sierpniowy dołek", gdzie wędrówka gatunków z grupy migrantów dalekodystansowych powoli się kończy a tych średnio- i krótkodystansowych jeszcze się nie rozpoczęła. W tym okresie liczba chwytanych ptaków wyraźnie spada. Tym razem jednak ilości łapanych osobników nieco się zmniejszyły o ok 2 tygodnie wcześniej.
W ciągu 5 dni, od 9 do 13 sierpnia, zaobrączkowaliśmy 174 ptaki.
Oto pierwsza piątka:
1. Rokitniczka - 33
2. Trzcinniczek - 17
3. Mazurek i kapturka - po 16
4. Trznadel - 11
5. Gajówka - 9
W totalu mamy do tej pory już 1353 ptaki z 56 gatunków! Liczymy, że jeszcze wiele przed nami :)
Pierwsza piątka w TOTALU:
1. Rokitniczka - 216
2. Trzcinniczek - 215
3. Kapturka - 79
4. Trznadel - 62
5. Gajówka - 61
Nadszedł ten moment, kiedy rokitniczka wyszła na prowadzenie, tuż przed trzcinniczkiem, choć w minimalnym stopniu. Zapewne oba gatunki będą w kolejnych dniach i tygodniach łapać się w zbliżonych ilościach, gdzie ptaków dorosłych będzie coraz mniej, na korzyść młodych osobników.
W dużych ilościach, jak na ten okres, łapią się kapturki. Wysoko plasuje się wciąż trznadel, gajówka, potrzos, łozówka i brzęczka, obok remiza, wąsatki, mazurka i trzciniaka. Gatunki te zwykle dominują w tym okresie. Do tej grupy dołączył szpak, których stada już teraz masowo nocują w trzcinowiskach.
Regularnie łapią się również piecuszki, cierniówki oraz podróżniczki. Ciekawe, jak ten ostatni gatunek wypadnie w końcowych zestawieniach :)
Do tegorocznej listy chwytanych gatunków dołączyły pokląskwa, strzyżyk a co najciekawsze, 2 młodociane gile a także dorosły krętogłów! :) Obecność juvenalnych gili sugeruje, iż być może gdzieś w okolicy obozu doszło do gniazdowania tego gatunku, kojarzonego raczej z górami bądź dużymi kompleksami leśnymi północno-wschodniej oraz wschodniej Polski.
Jak widać, zarówno liczebności chwytanych gatunków, jak i różnorodność łapanych ptaków utrzymują się na wysokim poziomie, pomimo lekkiego sierpniowego spadku. Czekamy na kolejne gatunki :)
Po dość obleganym okresie, szykuje się nam nieco luźniejszy czas, gdzie wciąż mamy jeszcze miejsce dla załogi, w szczególności po 23 sierpnia. Dni stają się coraz krótsze, lecz w dalszym ciągu warunki obozowe odpowiadają tym letnim. Jest zatem dużo czasu na doświadczenie klimatu naszej bagiennej ostoi oraz bliskiego kontaktu z ptakami. Zapraszamy serdecznie do udziału w naszych pracach :)
Zgłoszenia prosimy wysyłać przez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub mailem na adres rakuku.ring@gmail.com
Zdjęcia autorstwa Zuzanny Pochłopień i Mateusza Wójcika
Pierwsza pokląskwa Saxicola rubetra |
Jedna z niewielu dymówek Hirundo rustica , schwytanych do tej pory |
Samiec wąsatki Pannurus biarmicus |
Najbardziej oryginalny z dzięciołów- krętogłów Jynx torquilla |
Zorza zawisła nad Bagnem - niezwykłe zjawisko na nocnym niebie |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz