niedziela, 11 sierpnia 2024

Pentada 44 - zmiana lidera

 

Mamy prawie połowę sierpnia zatem dni długie i pełne pracy. 

Tym bardziej, że ptaki codziennie dopisują w sporej liczbie. Nieoczekiwanie nastąpiła zmiana na pierwszym miejscu zestawienia chwytanych ptaków.


W minionej pentadzie (4-8 sierpnia) udało się schwytać 270 ptaków.

Oto pierwsza piątka:

1. Rokitniczka - 59

2. Szpak - 46

3. Trzcinniczek - 25

4. Gajówka - 24

5. Trznadel - 18


Przekroczyliśmy już teraz tysiąc ptaków, gdzie łączna liczba zaobrączkowanych sięgnęła 1092 osobników!

TOTAL:

1. Trzcinniczek -198

2. Rokitniczka - 183

3. Kapturka -63

4. Gajówka - 52

5. Trznadel i szpak - po 51


Jak widać rokitniczki niestrudzenie gonią "scirpaka" w zestawieniu :)  Kapturka i gajówka utrzymują się na wysokim poziomie, podobnie jak trznadel. W ostatnich dniach licznie odwiedziły nas szpaki, dzięki czemu uplasowały się wysoko w wynikach ostatniej pentady.

Licznie łapią się remizy, wąsatki, potrzosy, łozówki, trzciniaki oraz brzęczki. Regularnie wpadają też pliszki żółte, piecuszki, cierniówki, oraz urokliwe podróżniczki. 

Mazurki, gąsiorki oraz dziwonie dopełniają zestawu często łapanych gatunków :)

Mamy kolejną wilgę(tym razem młodą), kląskawkę, pleszkę, zaganiacze oraz pierwszego w tym sezonie czarnogłówkę i dzięciołka!

Jak widać, kolejne gatunki meldują się systematycznie w naszych sieciach(a to nie koniec :) ) a przed nami jeszcze kulminacja jesiennego przelotu, kiedy to za miesiąc rozpocznie się przelot migrantów średniodystansowych. Jak na razie dominują bowiem migranci dalekodystansowi, zimujący w Afryce tropikalnej bądź Azji Południowej. Duży udział wśród chwytanych osobników mają lokalne ptaki, wyprowadzające lęgi w bliskości jeziora bądź koczujące po lęgach.

Żurawi wciąż przybywa, na terenie jeziora w dalszym ciągu można zaobserwować liczne ptaki siewkowe, czaple białe oraz błotniaki stawowe. 

Sierpień w grafiku powoli się zapełnia, ale tłoku nie ma ;) Zapraszamy serdecznie do udziału! Po 18 sierpnia szczególnie przyda się wsparcie. Zapewniamy bliski kontakt z ptakami, możliwość bliższego poznania tajemnic awifauny i relaks z dala od cywilizacji, gdzie łyk świeżego, bagiennego powietrza będzie najlepszym lekarstwem na codzienne troski :) 

Zgłoszenia prosimy wysyłać poprzez formularz:https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit  lub bezpośrednio na adres rakukuring@gmail.com

Poniżej krótka fotorelacja autorstwa Zuzanny Pochłopień


Szpak Sturnus vulgaris



Zwycięzca tej pentady - rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus



Coraz liczniej nas odwiedzają - gajówka Sylvia borin



Młoda kląskawka Saxicola rubicola



Brzęczka Locustella luscinioides



"Polska papuga" - wilga Oriolus oriolus



Najmniejszy z krajowych dzięciołów- dzięciołek Dryobates minor



Podróżniczek  Luscinia svecica w obronnej pozie



Pliszka żółta prosto z trzcin Motacilla flava



Kolejna muchołówka żałobna Ficedula hypoleuca




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz