Pentada 47: 19-23.08
Kończy się sierpień, liczba chwytanych ptaków utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie. W ciągu 5 dni, między 19 a 23 sierpnia zaobrączkowaliśmy 225 osobników.
Kolejny raz na szczycie znalazła się kapturka, wyprzedzając rokitniczkę. Co ciekawe, na trzecim miejscu znalazł się mazurek a dopiero po nim uplasował się trzcinniczek razem z pliszką żółtą. Ten ostatni gatunek łapie się ostatnio na tyle regularnie, że szykuje się po jego względem rekordowy sezon.
Poniżej pierwsza piątka pentady:
1. Kapturka - 33
2. Rokitniczka - 26
3. Mazurek - 22
4. Pliszka żółta i trzcinniczek - po 20
5. Trznadel - 12
W TOTALU mamy już 1817 ptaków.
1. Rokitniczka - 266
2. Trzcinniczek - 250
3. Kapturka - 149
4. Gajówka - 88
5. Trznadel - 83
Gatunki trzcinowe nieco odpuściły(choć wciąż mają sporą przewagę w totalu), za to kapturka zaczyna się rozkręcać. Ciekawa jest ta znaczna liczebność tego gatunku, jak na obecny okres, gdyż szczyt migracji tej pokrzewki dopiero przed nami.
Kapturka Sylvia atricapilla - zdecydowany dominant w ostatniej pentadzie |
Szykuje się za to rekordowy rok na pliszkę żółtą, która niemal codziennie odwiedza nasze sieci. Licznie łapią się mazurki, trznadle, potrzosy, gajówki, brzęczki, wąsatki i trzciniaki. Niestrudzenie pnie się w górę podróżniczek, którego liczebność już teraz jest dość wysoka. Ten sezon wygląda na udany dla dziwonii, której mamy już kilkanaście osobników.
Do ptasiego zestawu dołączają pojedyncze cierniówki, piecuszki, dymówki, rudziki i zięby.
Z nowych gatunków dla tego sezonu, złapał się świergotek drzewny oraz zawsze uwielbiany ZIMORODEK!. Drapolówka przyniosła zaś kolejną uszatkę :) a sieci wróblacze zaś- dzięciołka.
Zimorodek Alcedo atthis w pełnej krasie :) |
Jak widać, ptaki dopisują, mimo niezbyt oszałamiających liczebności. Na jeziorze nocuje już ponad tysiąc żurawi, w dzień zaś można obserwować liczne gęsi, czaple białe, polujące bieliki oraz błotniaki stawowe. Wkrótce zacznie się rykowisko, jeden z najwspanialszych spektakli natury, który w porannych i wieczornych mgłach prezentuje się fantastycznie ;)
Zaczyna się wkrótce jesień, czyli szczytowy okres ptasich wędrówek. W jaki sposób najlepiej tego doświadczyć? Dołączając do prac naszego obozu :) Gwarantujemy bliski kontakt z ptakami okraszony dzikością bagiennej ostoi rakutowskiej :)
Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub na rakuku.ring@gmail.com
Dokumentacja autorstwa Bartka Kusala i Kuby Kasprzyckiego
Pliszka żółta Motacilla flava o zmroku |
Powrót z trzcinowego obchodu |
Na ostatnich obchodach czasami trafiają się nieptasie rodzynki gacek brunatny Plecotus auritus |
Najmniejszy z naszych dzięciołów - dzięciołek Dryobates minor |
Pokląskwa Saxicola rubetra |
Rzadko się łapie, częściej słychać przelatujące ptaki nad obozem- świergotek drzewny Anthus trivialis |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz