czwartek, 2 września 2021

Pentada 48 (24-28 sierpnia)

W tak zwany ptasi dołek rozpoczynający się pod koniec sierpnia nasza Stacja weszła łagodnie, z wynikiem 196 ptaków w pentadzie. Prowadziła nadal rokitniczka, ale warto zauważyć zaznaczający się już mocniej udział kapturki i potrzosa w zestawieniu:

1. Rokitniczka 43
2. Trzcinniczek 38
3. Kapturka 27
4. Potrzos 17
5. Gajówka 12


Total 2556:

1. Rokitniczka 568
2. Dymówka 493
3. Trzcinniczek 393
4. Gajówka 155
5. Trzciniak 106

Na 6. miejscu w totalu z wynikiem 105 - piecuszek. W ciągu ostatnich pięciu dni do zaobrączkowanych gatunków dołączyły strumieniówka i sroka. Z innych ciekawszych wpadł dzięcioł duży, dzięciołek, 2 muchołówki szare, jarzębatka i 4 gąsiorki.

Sprzyjającą pogodę wykorzystały również większe ptaki, które obserwowano z obozu: kania (zbyt mało pokazała i chyba warunki nie pozwoliły, aby określić dokładnie gatunek), rybitwa wielkodzioba oraz gadożer! Z tych regularnie obserwowanych były: 2 rybołowy, pojedyncze kobuzy, kuliki wielkie, z kaczek na jeziorze: 30 płaskonosów, grupki świstunów, rożeńców, głowienki, krakwy, 46 kszyków w jednym stadzie(!), 10 czapli białych, 7 siewek złotych, kwokacz, brodziec śniady, ok 400 gęgaw, 4 błotniaki stawowe. Żurawi na jeziorze i w pobliżu na razie ok. 400, w tym roku niechętnie wybierają misę jeziorną do nocowania, gdyż jest tam dla nich za głęboko. Na dwu-, trzytysięczne stada w czasie wrześniowego maksimum chyba nie mamy co liczyć.

Drodzy załoganci, w dalszym ciągu pilnie potrzebujemy Waszych zgłoszeń na terminy od 6 września do końca obozu. Drodzy obrączkarze, warto wybrać się do nas obrączkować, bo ciekawych ptaków, jak mogliście się przekonać w sierpniu, u nas nie brakuje! A ilości chwytanych są zazwyczaj takie, że można je w spokoju obejrzeć. Drodzy tegoroczni kursanci obrączkarscy! Życzymy pomyślnego przejścia egzaminu, a na zaobrączkowanie pierwszych ptaków zapraszamy do nas! Rakutowscy kierownicy chętnie przekażą swoje obowiązki nowym adeptom. Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Komu Bagno niestraszne, może wyhaczyć u nas na niebie takie gatunki, jakie udało się sfotografować Antkowi. Dziękujemy za zdjęcia!

Gadożer Circaetus gallicus  Fot. Antoni Życki

Rybitwa wielkodzioba Hydroprogne caspia  Fot. Antoni Życki

Rybitwa wielkodzioba, widok od spodu. Fot. Antoni Życki




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz