W tak zwany ptasi dołek rozpoczynający się pod koniec sierpnia nasza Stacja weszła łagodnie, z wynikiem 196 ptaków w pentadzie. Prowadziła nadal rokitniczka, ale warto zauważyć zaznaczający się już mocniej udział kapturki i potrzosa w zestawieniu:
1. Rokitniczka 43
2. Trzcinniczek 38
3. Kapturka 27
4. Potrzos 17
5. Gajówka 12
2. Trzcinniczek 38
3. Kapturka 27
4. Potrzos 17
5. Gajówka 12
Total 2556:
1. Rokitniczka 568
2. Dymówka 493
3. Trzcinniczek 393
4. Gajówka 155
5. Trzciniak 106
Na 6. miejscu w totalu z wynikiem 105 - piecuszek. W ciągu ostatnich pięciu dni do zaobrączkowanych gatunków dołączyły strumieniówka i sroka. Z innych ciekawszych wpadł dzięcioł duży, dzięciołek, 2 muchołówki szare, jarzębatka i 4 gąsiorki.
Sprzyjającą pogodę wykorzystały również większe ptaki, które obserwowano z obozu: kania (zbyt mało pokazała i chyba warunki nie pozwoliły, aby określić dokładnie gatunek), rybitwa wielkodzioba oraz gadożer! Z tych regularnie obserwowanych były: 2 rybołowy, pojedyncze kobuzy, kuliki wielkie, z kaczek na jeziorze: 30 płaskonosów, grupki świstunów, rożeńców, głowienki, krakwy, 46 kszyków w jednym stadzie(!), 10 czapli białych, 7 siewek złotych, kwokacz, brodziec śniady, ok 400 gęgaw, 4 błotniaki stawowe. Żurawi na jeziorze i w pobliżu na razie ok. 400, w tym roku niechętnie wybierają misę jeziorną do nocowania, gdyż jest tam dla nich za głęboko. Na dwu-, trzytysięczne stada w czasie wrześniowego maksimum chyba nie mamy co liczyć.
Drodzy załoganci, w dalszym ciągu pilnie potrzebujemy Waszych zgłoszeń na terminy od 6 września do końca obozu. Drodzy obrączkarze, warto wybrać się do nas obrączkować, bo ciekawych ptaków, jak mogliście się przekonać w sierpniu, u nas nie brakuje! A ilości chwytanych są zazwyczaj takie, że można je w spokoju obejrzeć. Drodzy tegoroczni kursanci obrączkarscy! Życzymy pomyślnego przejścia egzaminu, a na zaobrączkowanie pierwszych ptaków zapraszamy do nas! Rakutowscy kierownicy chętnie przekażą swoje obowiązki nowym adeptom. Czekamy na Wasze zgłoszenia!
Komu Bagno niestraszne, może wyhaczyć u nas na niebie takie gatunki, jakie udało się sfotografować Antkowi. Dziękujemy za zdjęcia!
Rybitwa wielkodzioba Hydroprogne caspia Fot. Antoni Życki
Rybitwa wielkodzioba, widok od spodu. Fot. Antoni Życki
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz