sobota, 14 września 2024

Pentada 51: wyścig kapturek po złoto :)

 Pentada 51: 8-12 września

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem letniej, słonecznej pogody. Rozpoczął się sezon jesiennych deszczów, które jednak znacząco nie przystopowały ptasiej wędrówki. Nie obserwujemy na razie żadnych przejawów bardziej spektakularnego przelotu, liczby ptaków oscylują wokół 30-40 chwytanych osobników dziennie. 

Poza zdecydowaną przewagą kapturki, do listy dominujących gatunków dołącza rudzik i potrzos oraz mazurek i dymówka, co można dostrzec w wynikach minionej pięciodniówki.

Od 8 do 12 września obrączki dostało 199 ptaków.

1. Kapturka - 34

2. Rudzik - 32

3. Potrzos - 31

4. Dymówka - 17

5. Remiz i trzcinniczek - 10


TOTAL:

1. Rokitniczka - 319

2. Kapturka - 299

3. Trzcinniczek - 295

4. Potrzos - 154

5. Mazurek -118

Od początku tegorocznych odłowów mamy na liczniku 2656 pierzastych stworów ;) To wyraźnie mniej niż w poprzednim sezonie, kiedy to mieliśmy w tym czasie prawie 4 tysiące ptaków. 

Na pierwszy rzut oka, po porównaniu liczebności poszczególnych gatunków, widać, że znacząco spadła liczba odławianych rokitniczek i trzcinniczków. Skrajnie nielicznie w bieżącym sezonie łapią się piecuszki, niewiele wpada trzciniaków oraz brzęczek. Wymienione gatunki zazwyczaj mocno napędzają licznik chwytanych osobników w pierwszej połowie trwania obozu.

W zamian za to, wyścig o złoty medal tego sezonu podjęła kapturka. Ponownie zwyciężyła w ostatniej pentadzie, wyprzedzając rudzika i potrzosa. Tuż za nimi uplasowały się dymówki i remizy. Wysoko "zaszły" także gajówka, trznadel, wąsatka i pliszka żółta.

Samiec kapturki Sylvia atricapilla - pretendent do tegorocznego tronu ;) 

Pojedyncze brzęczki, cierniówki, gąsiorki dopełniają całości zestawu. Wpadł kolejny świergotek drzewny i brzegówka. Z jesiennych gatunków powoli zaczyna się pojawiać pierwiosnek.

Czekamy zatem na nadejście rudej fali :)

Pomimo względnie niekorzystnej pogody ptaki wciąż się łapią, nie można wobec tego narzekać na nudę :) . Druga połowa września i październik to zazwyczaj okres, kiedy na naszym obozie robi się nieco bardziej kameralnie, warto zatem spróbować zakosztować jesiennego klimatu Bagna ;) 

Zapraszamy wszystkich gorąco na relaks w towarzystwie rozkrzyczanych żurawi, polujących bielików i ryczących jeleni! Zgłoszenia prosimy kierować na poniższy adres: rakuku.ring@gmail.com lub poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit  

Zdjęcia Kuba Kasprzycki


Kolejny dzień na Bagnie dobiega końca...






wtorek, 10 września 2024

Pentada 50: kapturka miażdży :)

 Pentada 50:  3- 7 września

W ciąg tych wielu sezonów naszych badań nad jeziorem Rakutowskim bywało różnie. Jesienny przelot przebierał dość zróżnicowaną formę, gdzie wyróżniało się kilka dominujących gatunków, zmieniając na przestrzeni lat miejsce na podium pod koniec każdego sezonu. 

Jednak dopiero drugi raz jesteśmy świadkami sytuacji, kiedy gatunek, znajdujący się na nieco odleglej pozycji na liście, zajmuje czołową pozycję już wcześniej, przed osiągnięciem okresu szczytowego przelotu. Tak właśnie mamy w tym roku z kapturką, która po tej pentadzie zajmuje już 3 miejsce w totalu. 


Samica kapturki Sylvia atricapilla - gatunek ściga się o podium :) 

Przewaga tej pokrzewki w minionej pięciodniówce jest wręcz przytłaczająca, co widać w poniższym zestawieniu:

1. Kapturka - 42

2. Potrzos -18

3. Rudzik - 16

4. Trzcinniczek, modraszka, pierwiosnek - po 9

5. Dymówka, remiz - po 8


W sumie, udało się zaobrączkować 160 osobników w minionej pentadzie, zaś w totalu mamy już 2457 ptaków.

Oto pierwsza piątka:

1. Rokitniczka - 310

2. Trzcinniczek - 285

3. Kapturka -265

4. Potrzos - 123

5. Mazurek - 112

Mimo tego, że gatunki trzcinowe wciąż dominują w ogólnym zestawieniu, to skład gatunkowy ptaków, schwytanych w minionej pentadzie przybrał zdecydowanie jesienny charakter. Oprócz kapturek i potrzosów, stopniowo zwiększa swoją liczebność rudzik i pierwiosnek. Wrzesień jest miesiącem remiza, który to gatunek regularnie się łapie na trzcinowym obchodzie.

Samiec remiza Remiz pendulinus

Wciąż licznie wpadają gajówki, trznadle, pliszki żółte i wąsatki. Pojedyncze łozówki, trzciniaki, cierniówki i podróżniczki dopełniają zestawu regularnie łapanych ptaków. 

Mamy kolejną pokląskwę, pleszkę, świerszczaka oraz uszatkę, schwytaną w drapolówkę. Pod względem tej ostatniej to najlepszy sezon w obecnym miejscu. Zawsze takie gatunki stanowią przyjemny dodatek do pospolitego, codziennego kompletu drobnej, wróblaczej braci;) 


Uszatka Asio otus - najliczniejsza sowa krajobrazu rolniczego

Nadchodzi powoli jesień, dni stają się krótsze i chłodniejsze, co sprzyja porannym i wieczornym mgłom, zapewniającym spektakularne widoki na pierwszym czy też ostatnim obchodzie. Na terenie jeziora nocuje już ponad 2 tysiące żurawii. W pobliżu obozu regularnie poluje od kilku dni młody KOBCZYK, który najwidoczniej postanowił skorzystać z bogatego żerowiska, jakie zapewniają mu otaczające jezioro zakrzewione łąki. 

Kobczyk Falco vespertinus na zasiadce ;) 

Lada chwila rozpocznie się rykowisko, co zapewnia dodatkową przyrodniczą atrakcję dla miłośników aktywnego odpoczynku z dala od cywilizacyjnego szumu :)  Takie i całe mnóstwo innych atrakcji czeka na chętnych a miejsc w załodze nie brakuje :) Jesienna wędrówka wchodzi dopiero w decydującą fazę. Zgłoszenia prosimy przesyłać poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub na adres rakuku.ring@gmail.com

Krótka dokumentacja fotograficzna autorstwa Antoniego Życkiego


Gajówka Sylvia borin w sieci



Widoczki przy zachodzie słońca w trakcie wieczornego liczenia żurawi



Pokląskwa Saxicola rubetra


Trzciniak Acrocephalus arundinaceus
- sezon niewątpliwie słąby pod względem tego gatunku













piątek, 6 września 2024

Pentada 49 - nastaje czas średniodystansowców

Pentada 49: 29 sierpnia - 2 września

Mamy wrzesień, czyli od początku obozu minęło już prawie półtora miesiąca! Przełom sierpnia i września niesie duże zmiany w proporcjach chwytanych ptaków, gdzie wyraźnie liczniej zaczynają migrować gatunki średniodystansowe, a spada znacząco udział gatunków dalekodystansowych.

Widać to bardzo dobrze po wynikach ostatniej pentady, gdzie wzrosła liczba chwytanych ptaków, a w miarę stabilna pierwsza piątka ostatnich kilku pentad uległa wielkim przemianom i pojawiły się w niej aż cztery nowe gatunki, np. rudzik. Jedynie kapturka utrzymała się na pierwszym miejscu i pnie się dalej w górę.

W minionej pentadzie zaobrączkowaliśmy 256 ptaków z 34 gatunków. Poniżej znajduje się lista czołowych pięciu gatunków:

1. Kapturka - 38

2. Remiz - 28

3. Rudzik - 24

4. Potrzos - 23

5. Dymówka - 18

Łączna liczba zaobrączkowanych ptaków w sezonie osiągnęła już 2297 ptaków z 66 gatunków, a w pierwszej piątce plasują się następujące gatunki:

1. Rokitniczka - 303

2. Trzcinniczek - 276

3. Kapturka - 223

4. Mazurek - 109

5. Potrzos - 105

Kapturka niezmiennie łapie się w dużej liczbie i dalej z tendencją wzrostową, natomiast bardzo straciły i wyleciały z pierwszej piątki mazurki, rokitniczki, szpaki i trzcinniczki. Wyjątkowo liczny okazał się w tej pentadzie remiz, którego duże stadka odwiedzają nasze sieci, a także rudziki i potrzosy. Całkiem ładnie łapią się też ostatnio dymówki, modraszki, wąsatki, pierwiosnki, czarnogłówki i muchołówki szare. Tak się składa, że ostatnio mieliśmy na obozie niezły przegląd krajowych muchołówek, ponieważ w tej pentadzie można było zobaczyć aż 3 z 4 lęgowych w Polsce gatunków :)

Z najciekawszych gatunków udało się schwytać już drugą w tym sezonie muchołówkę małą i aż cztery pokląskwy. W sieciach zawitały też dwa kolejne nowe gatunki - brzegówka i sójka!

Wrzesień coraz bardziej daje o sobie znać, nie tylko krótszymi dniami i chłodniejszymi nocami, ale także odgłosami przyrody. W Olszynach Rakutowskich rozkręca się coraz bardziej rykowisko jeleni, na jeziorze można podziwiać kilkutysięczne zlotowiska żurawi, liczne gatunki siewek i kaczek, a na niebie można wypatrywać migrujących szponiastych i sokołów. Z najciekawszych obserwacji ostatnich dni warto wymienić młodego kobczyka, który, polując w pobliżu obozu, dał się całkiem blisko pooglądać i pięknie sfotografować.

Jesień nad Jeziorem Rakutowskim wkracza w najciekawszą fazę, kiedy obserwujemy kulminację przelotów. Na każdym kroku na niebie i ziemi można zaobserwować coś ciekawego i podziwiać wspaniałe widoki ;) W najbliższym czasie w naszym grafiku robi się coraz więcej miejsca i ubywa załogantów, dlatego już teraz mocno zachęcamy każdego do przyjazdu, pomocy i podziwiania migracji ptaków w pięknych okolicznościach przyrody!

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez poniższy formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/viewform?pli=1&pli=1&edit_requested=true lub na adres: rakuku.ring@gmail.com

Zdjęcia: Mariusz Masłosz

Porównanie wyglądu głowy dwóch gatunków z rodzaju Acrocephalus - trzcinniczka i łozówki.


Brzegówka Riparia riparia - kolejny nowy gatunek dla tego sezonu!




Kobczyk Falco vespertinus - pojawił się i u nas. Dla tego małego sokoła jest to bardzo dobry rok i codziennie spływa mnóstwo obserwacji z różnych części kraju.