sobota, 19 października 2024

Pentady 57 i 58: na modro!

8-12 oraz 13 -17 października - miażdżąca przewaga modraszki i pierwsze przymrozki

Nastała pełnia jesieni. Na Bagnie dominowała w ciągu ostatnich dni słoneczna, wyżowa pogoda z zimnymi czy wręcz mroźnymi porankami. Przelot ptaków ruszył intensywnie po kilku zaledwie deszczowych dniach.

Ostatnie promienie słońca nad Bagnem














 

Pod względem składu gatunkowego weszliśmy w okres zdecydowanej przewagi sikor, w szczególności modraszki. Popularna "modra" przekroczyła już 700 zaobrączkowanych osobników, detronizując całkowicie pozostałe ptaki, zarówno w obu pentadach, jak i w totalu. Choć zostało jeszcze 2 tygodnie odłowów przed nami, liczebność sikor wciąż może wzrosnąć.  

Oto pierwsze piątki ostatnich pentad:

Pentada 57: 8-12 października

Udało się zaobrączkować 329 ptaków


1. Modraszka -121

2. Bogatka - 39

3. Rudzik - 32

4. Wąsatka - 30

5. Strzyżyk - 26


Pentada 58: 13-17 października

Zaobrączkowane 204 ptaki


1. Modraszka - 58

2. Kos - 24

3. Wąsatka - 20

4. Strzyżyk -19

5. Zięba - 18


Jeden z październikowych remizów Remiz pendulinus

W ostatnich dwóch pięciodniówkach licznie chwytane były także bogatki, rudziki, strzyżyki, wąsatki i zięby. Nastał czas gatunków z grupy migrantów krótkodystansowych. Liczby ptaków nie są może oszałamiające, jednak różnorodność gatunkowa tak charakterystyczna dla naszego obozu wciąż się utrzymuje na wysokim poziomie. 

Jednego dnia schwytaliśmy aż 19 kosów, co jest dziennym rekordem na naszej stacji! Pojawiają się jeszcze regularnie potrzosy, mysikróliki, pliszki siwe, pokrzywnice i trznadle. Mamy pierwsze czyże i raniuszki w sezonie, kolejnego gila oraz pierwszego droździka :) Koniec sezonu już na horyzoncie...

Obok wcześniej wspomnianej pliszki górskiej, udało się dopisać kolejny gatunek do rakutowskich kronik. Na obchodzie krzakowym złapał się DZIĘCIOŁŚREDNI!  To już piąty gatunek z tej rodziny w historii naszych badań :) Czekaliśmy na niego długo, gdyż w pobliskich olszynach "średniaki" są lęgowe.

Pierwszy "średniak" -
dzięcioł średni Dendrocoptes medius

Perełką okazała się ŚWISTUNKA ŻÓŁTAWA, schwytana jednego dnia pod wieczór. Ptak, po przenocowaniu, odleciał energicznie w dal :) To już 8 stwierdzenie tego rzadkiego, syberyjskiego migranta na naszym obozie.

Odwiedził nas gość zza Uralu -
świstunka żółtawa Phylloscopus inornatus

Oto zestawienie pierwszej dziesiątki w TOTALU:

1. Modraszka - 739

2. Remiz - 404

3. Kapturka - 376

4. Rudzik - 335

5. Rokitniczka - 332

6. Potrzos - 314

7. Trzcinniczek -313

8. Wąsatka - 287

9. Pierwiosnek - 164

10. Mazurek - 140

Jak widać, "modra" idzie niezmiennie po zwycięstwo, przebijając niemal dwukrotnie drugiego w kolejności remiza. Następne kolejno najliczniej łapanymi ptakami okazały się kapturka, rudzik i rokitniczka. Do pierwszej dziesiątki załapały się potrzosy, trzcinniczki, wąsatki, pierwiosnek oraz mazurek. Popularny "scirpak" dopiero na siódmym miejscu zaś kapturka twardo trzyma się podium. Jeśli się utrzyma, będzie to pierwszy przypadek w historii, kiedy ten gatunek zawędruje tak wysoko! Jeszcze to sprawdzimy...za dwa tygodnie ;) 

W końcu są!
Pierwszy czyż Spinus spinus
















Przy okazji wykonywania obchodów patrzymy także w niebo, nasłuchując odgłosów wędrujących ptaków. Codziennie słychać lecące zięby, jery, skowronki, świegotki łąkowe i pokrzywnice. Na jeziorze do niedawna nocowało ponad 3 tysiące żurawii, w towarzystwie kilkuset gęgaw( z coraz więszą domieszką gęsi tundrowych oraz białoczelnych). Żerujące czaple białe oraz setki cyraneczek, w towarzystwie czajek, siewnic, brodźców śniadych, polujących błotniaków( stawowych i zbożowych), bielików oraz drzemlików, dopełniają obraz ptasiego świata na Bagnie :) W ciągu pierwszych dni października ryczały jeszcze ostatnie jelenie :). 

Jak widać na załączonych zdjęciach, jesienny oddech Bagna wręcz zachęca do przyjazdu i zakosztowania go osobiście na miejscu. Urokliwe kolory, zapachy i dźwięki panującej jesieni miewają magnetyczną wręcz siłę przyciągania, najlepiej się o tym przekonać samemu ;) Na ostatnie dwa tygodnie tegorocznego sezonu zapraszamy miłośników porannych mgieł i gęsiego gęgoru :) 

Apelujemy także już teraz o pomoc w zwijaniu i składaniu obozu. Pracy będzie niemało, zatem każda gotowa para rąk będzie na wagę złota! Chętnych prosimy o wysyłanie zgłoszeń poprzez poniższy formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub na adres rakuku.ring@gmail.com

Bagno Was woła :) 

Galeria zdjęć autorstwa Krzysztofa Pyzio i Kuby Hasnego

Najłądniejszy z drozdów, wyznacznik końca obozu -
droździk Turdus iliacus



Samiec potrzosa Emberiza schoeniclus w porannej mgle



Rześki poranek na Bagnie ;) 



Drozdy w natarciu -
dorosły samiec kosa Turdus merula



Wielofunkcyjne zastosowanie piecyka ;) 



Trznadel Emberiza citrinella



Pierwsza puchata kuleczka w sezonie - 
raniuszek Aegithalos caudatus



"Decha" czyli największy szponiasty na polskim niebie - 
bielik Haliaeetus albicilla 



Samica błotniaka stawowego Circus aeruginosus, polująca nad trzcinowiskiem



Gęgawy Anser anser, czajki Vanellus vanellus 
i cyraneczki Anas crecca w jednej kupie ;) 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz