czwartek, 24 października 2024

Pentada 59 - koniec coraz bliżej...


Czas leci nieubłaganie. 

Minęły już ponad 3 miesiące tegorocznych odłowów. Jesień prezentuje się niesamowicie, tonąc w czerwonych i złotych barwach. Powoli różnorodność gatunkowa spada, gdyż kolejne ptaki stopniowo znikają z naszych terenów. Gatunki średniodystansowe już prawie całkowicie zniknęły, ustępując pola tym krótkodystansowym, głównie sikorom. Modraszka oczywiście wiedzie prym od dłuższego czasu, choć teraz wyraźnie zaczyna towarzyszyć jej bogatka, jednak w zdecydowanie niższej liczebności.

W minionej pięciodniówce zaobrączkowaliśmy 201 ptaków z 19 gatunków. 

1. Modraszka - 80

2. Bogatka - 32

3. Mysikrólik - 22

4. Strzyżyk - 19

5. Wąsatka - 12


Od początku trwania obozu mamy na liczniku 5343 ptaków, zatem dobijamy powoli do wieloletniej średniej liczebności :)

Poniżej pierwsza 10 w TOTALU:

1. Modraszka - 819

2. Remiz - 404

3. Kapturka - 376

4. Rudzik - 341

5. Rokitniczka - 332

6. Potrzos - 321

7. Trzcinniczek - 313

8. Wąsatka - 299

9. Pierwiosnek - 165

10. Bogatka - 143


Modraszka na topie!

Jak przystało na na drugą połowę października, sikory nie próżnują :) 

Modraszka, póki co, pnie się cały czas do góry i już prześcignęła o ponad połowę remiza - następny gatunek na liście w totalu. Szykuje się kolejny dobry rok na "modrą furię" :), która nawet do początku listopada bywa jeszcze regularnym gościem w naszych sieciach. Towarzyszy jej bogatka, zbierająca zwykle większe "żniwo" właśnie pod koniec trwania obozu a także najmniejsza, choć, zdaniem niektórych, najładniejsza z naszych sikor - sosnówka :) 


Sosnówka Periparus ater - najmniejsza z naszych sikor

Dopisują także mysikróliki oraz strzyżyki, gdzie te ostatnie łapią się głównie na porannych oraz wieczornych obchodach. W trzcinach wciąż wpadają wąsatki i potrzosy, z których to ostatnich jeden przedstawił się nawet norweskim paszportem!!! To kolejna już wiadomość zagraniczna w tym sezonie i druga z północy Europy z tego gatunku w historii naszych badań.


Norweska "blacha"...


na potrzosie Emberiza schoeniclus

Zestawienie ptasich gości w sieciach uzupełniają trznadle, kosy, mazurki oraz ostatnie rudziki. Udało się zaobrączkować kolejne czyże oraz pełzacze leśne a także kwiczoła z "ciemnego obchodu" :) 

Przelot kwiczołów Turdus pilaris rozkręca się zwykle pod sam koniec trwania obozu

W łącznym zestawieniu wielkich zmian nie ma, gdyż większość wcześniejszych gatunków raczej znacząco swojej liczebności nie zmieni. Migranci dalekodystansowi znajdują się już daleko na południu a ostatnie gatunki z grupy średniodystansowych właśnie opuszczają rakutowskie szuwary :) Królują sikory, strzyżyki, potrzosy, mazurki i wąsatki z domieszką drozdów i pojedynczych łuszczaków.


Mazurek Passer montanus - nieodłączny towarzysz całego sezonu ;) 

 

Pierwsze oznaki końcówki sezonu w postaci droździka, gili i kwiczołów już się pojawiły, nasłuchujemy teraz przelatujących czeczotek, wypatrując jednocześnie na niebie myszołowów włochatych i drzemlików :) Żurawie powoli udają się na południe, na ostatnim liczeniu było ich już niewiele ponad 2 tysiące, choć pewnie do końca trwania obozu i tak sporo ptaków jeszcze zostanie na zlotowisku. Gęsi, głównie tundrowych i białoczelnych przybywa coraz więcej, w okolicznych szuwarach polują błotniaki zbożowe, na jeziorze gromadzą się setki odpoczywających czajek a cyraneczki masowo żerują na jeziornych płyciznach.

Przed nami jeszcze tydzień odłowów, wciąż jeszcze może nas ta końcówka czymś zaskoczyć :) Zapraszamy zatem gorąco(aby nieco załagodzić rześkie poranki) do udziału w tym ostatnim etapie tegorocznej bagiennej przygody! Ekipa zwijająca powoli się kompletuje, ale wiadomo, że im więcej chętnych i sprawnych rąk do pracy, tym lepiej ;) 

Zwijanie planowane jest, jak zwykle na 2 dni, tj 2 oraz 3 listopada. Każdego, kto miałby ochotę załapać się na ptasie ostatki a przy okazji pomóc sfinalizować obecny sezon zapraszamy do zgłaszania się poprzez poniższy formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub na adres rakuku.ring@gmail.com

Fotogaleria autorstwa Julii Wieczorek i Zuzi Pochłopień

Pażdziernikowe poranki bywają rześkie ;) 







sobota, 19 października 2024

Pentady 57 i 58: na modro!

8-12 oraz 13 -17 października - miażdżąca przewaga modraszki i pierwsze przymrozki

Nastała pełnia jesieni. Na Bagnie dominowała w ciągu ostatnich dni słoneczna, wyżowa pogoda z zimnymi czy wręcz mroźnymi porankami. Przelot ptaków ruszył intensywnie po kilku zaledwie deszczowych dniach.

Ostatnie promienie słońca nad Bagnem














 

Pod względem składu gatunkowego weszliśmy w okres zdecydowanej przewagi sikor, w szczególności modraszki. Popularna "modra" przekroczyła już 700 zaobrączkowanych osobników, detronizując całkowicie pozostałe ptaki, zarówno w obu pentadach, jak i w totalu. Choć zostało jeszcze 2 tygodnie odłowów przed nami, liczebność sikor wciąż może wzrosnąć.  

Oto pierwsze piątki ostatnich pentad:

Pentada 57: 8-12 października

Udało się zaobrączkować 329 ptaków


1. Modraszka -121

2. Bogatka - 39

3. Rudzik - 32

4. Wąsatka - 30

5. Strzyżyk - 26


Pentada 58: 13-17 października

Zaobrączkowane 204 ptaki


1. Modraszka - 58

2. Kos - 24

3. Wąsatka - 20

4. Strzyżyk -19

5. Zięba - 18


Jeden z październikowych remizów Remiz pendulinus

W ostatnich dwóch pięciodniówkach licznie chwytane były także bogatki, rudziki, strzyżyki, wąsatki i zięby. Nastał czas gatunków z grupy migrantów krótkodystansowych. Liczby ptaków nie są może oszałamiające, jednak różnorodność gatunkowa tak charakterystyczna dla naszego obozu wciąż się utrzymuje na wysokim poziomie. 

Jednego dnia schwytaliśmy aż 19 kosów, co jest dziennym rekordem na naszej stacji! Pojawiają się jeszcze regularnie potrzosy, mysikróliki, pliszki siwe, pokrzywnice i trznadle. Mamy pierwsze czyże i raniuszki w sezonie, kolejnego gila oraz pierwszego droździka :) Koniec sezonu już na horyzoncie...

Obok wcześniej wspomnianej pliszki górskiej, udało się dopisać kolejny gatunek do rakutowskich kronik. Na obchodzie krzakowym złapał się DZIĘCIOŁŚREDNI!  To już piąty gatunek z tej rodziny w historii naszych badań :) Czekaliśmy na niego długo, gdyż w pobliskich olszynach "średniaki" są lęgowe.

Pierwszy "średniak" -
dzięcioł średni Dendrocoptes medius

Perełką okazała się ŚWISTUNKA ŻÓŁTAWA, schwytana jednego dnia pod wieczór. Ptak, po przenocowaniu, odleciał energicznie w dal :) To już 8 stwierdzenie tego rzadkiego, syberyjskiego migranta na naszym obozie.

Odwiedził nas gość zza Uralu -
świstunka żółtawa Phylloscopus inornatus

Oto zestawienie pierwszej dziesiątki w TOTALU:

1. Modraszka - 739

2. Remiz - 404

3. Kapturka - 376

4. Rudzik - 335

5. Rokitniczka - 332

6. Potrzos - 314

7. Trzcinniczek -313

8. Wąsatka - 287

9. Pierwiosnek - 164

10. Mazurek - 140

Jak widać, "modra" idzie niezmiennie po zwycięstwo, przebijając niemal dwukrotnie drugiego w kolejności remiza. Następne kolejno najliczniej łapanymi ptakami okazały się kapturka, rudzik i rokitniczka. Do pierwszej dziesiątki załapały się potrzosy, trzcinniczki, wąsatki, pierwiosnek oraz mazurek. Popularny "scirpak" dopiero na siódmym miejscu zaś kapturka twardo trzyma się podium. Jeśli się utrzyma, będzie to pierwszy przypadek w historii, kiedy ten gatunek zawędruje tak wysoko! Jeszcze to sprawdzimy...za dwa tygodnie ;) 

W końcu są!
Pierwszy czyż Spinus spinus
















Przy okazji wykonywania obchodów patrzymy także w niebo, nasłuchując odgłosów wędrujących ptaków. Codziennie słychać lecące zięby, jery, skowronki, świegotki łąkowe i pokrzywnice. Na jeziorze do niedawna nocowało ponad 3 tysiące żurawii, w towarzystwie kilkuset gęgaw( z coraz więszą domieszką gęsi tundrowych oraz białoczelnych). Żerujące czaple białe oraz setki cyraneczek, w towarzystwie czajek, siewnic, brodźców śniadych, polujących błotniaków( stawowych i zbożowych), bielików oraz drzemlików, dopełniają obraz ptasiego świata na Bagnie :) W ciągu pierwszych dni października ryczały jeszcze ostatnie jelenie :). 

Jak widać na załączonych zdjęciach, jesienny oddech Bagna wręcz zachęca do przyjazdu i zakosztowania go osobiście na miejscu. Urokliwe kolory, zapachy i dźwięki panującej jesieni miewają magnetyczną wręcz siłę przyciągania, najlepiej się o tym przekonać samemu ;) Na ostatnie dwa tygodnie tegorocznego sezonu zapraszamy miłośników porannych mgieł i gęsiego gęgoru :) 

Apelujemy także już teraz o pomoc w zwijaniu i składaniu obozu. Pracy będzie niemało, zatem każda gotowa para rąk będzie na wagę złota! Chętnych prosimy o wysyłanie zgłoszeń poprzez poniższy formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub na adres rakuku.ring@gmail.com

Bagno Was woła :) 

Galeria zdjęć autorstwa Krzysztofa Pyzio i Kuby Hasnego

Najłądniejszy z drozdów, wyznacznik końca obozu -
droździk Turdus iliacus



Samiec potrzosa Emberiza schoeniclus w porannej mgle



Rześki poranek na Bagnie ;) 



Drozdy w natarciu -
dorosły samiec kosa Turdus merula



Wielofunkcyjne zastosowanie piecyka ;) 



Trznadel Emberiza citrinella



Pierwsza puchata kuleczka w sezonie - 
raniuszek Aegithalos caudatus



"Decha" czyli największy szponiasty na polskim niebie - 
bielik Haliaeetus albicilla 



Samica błotniaka stawowego Circus aeruginosus, polująca nad trzcinowiskiem



Gęgawy Anser anser, czajki Vanellus vanellus 
i cyraneczki Anas crecca w jednej kupie ;) 





poniedziałek, 14 października 2024

Pentada 56 - modraszki idą do zwycięstwa

Początek października został zdominowany przez intensywny przelot modraszki, która z dużą przewagą utrzymała prowadzenie w kolejnej pentadzie i ostatecznie objęła je także w totalu, oddalając się znacznie od remizowej konkurencji. W dużej liczbie łapały się też rudziki, mysikróliki, strzyżyki i zięby.

W trakcie minionej pięciodniówki (03-07.10) udało się zaobrączkować aż 464 ptaki z 23 gatunków. Jest to druga pod względem ilości schwytanych ptaków pentada w tym sezonie! A tak wyglądała pierwsza piątka:

1. Modraszka - 183

2. Rudzik - 49

3. Mysikrólik - 44

4. Wąsatka - 38

5. Strzyżyk - 31

Dzięki ostatniej pentadzie łączny wynik osiągnął już 4609 zaobrączkowanych ptaków i 76 gatunków. Do piątki najliczniej obrączkowanych ptaków w sezonie nie wszedł, ani nie wypadł z niej żaden gatunek, jedynie nastąpiła zmiana na pozycji lidera całego zestawienia:  

1. Modraszka - 565

2. Remiz - 400 

3. Kapturka - 372

4. Rokitniczka - 330

5. Trzcinniczek - 313

Wśród schwytanych gatunków liczebnie nie ustaje także wąsatka, która w ostatnich trzech pentadach łapała się bardzo przyzwoicie, dzięki czemu nadal utrzymała czwarte miejsce. W sieciach regularnie meldują się także potrzosy, bogatki i pliszki siwe, nadal obrączkujemy po kilka rokitniczek, słabną natomiast znacznie pierwiosnki i remizy

Z ciekawszych złapanych gatunków na uwagę zasługuje już drugi dla sezonu jer, trzeci w tym roku krogulec, a także dwa zniczki i kolejna makolągwa. Wskaźnik liczby gatunków znowu poszedł o jedno oczko do góry, dzięki zaobrączkowaniu dwóch kopciuszków!

Został nam jeszcze niecały miesiąc obrączkowania, a na najbliższy tydzień zapowiadają piękną złotą polską jesień, co na pewno warto wykorzystać i do nas przyjechać! :) Ptaki nie przestają zaskakiwać o czym dowiecie się już za niedługo w relacji z kolejnej pentady!

Prosimy o zgłaszanie się na obóz poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub bezpośrednio na adres: rakuku.ring@gmail.com.

A oto krótka fotorelacja autorstwa Kuby Hasnego:

Kopciuszek Phoenicurus ochruros - nowy gatunek dla tego sezonu!

Jer Fringilla montifringilla

Krogulec Accipiter nisus

I coś pospolitszego - kapturka Sylvia atricapilla

Kolejny obfity obchód. W tej pentadzie było co do worków wkładać! :)

czwartek, 10 października 2024

Pentada 55 - pierwszy jer i natarcie modraszek

Rozpoczął się ostatni miesiąc naszych obrączkarskich zmagań na Błotach Rakutowskich. Na przełomie września i października bardzo mocno ruszyły sikory, a zwłaszcza modraszki zaczęły dawać się we znaki i od razu objęły prowadzenie w pentadzie, jak i prawie w całym rocznym zestawieniu! Jednak ogólna liczba ptaków w sieciach nieco spadła.

Pentada 55 (28.09-02.10) zakończyła się z wynikiem 315 zaobrączkowanych ptaków z 21 gatunków, a tak prezentuje się pierwsza piątka:

1. Modraszka - 108

2. Pierwiosnek - 36

3. Potrzos - 30 

4. Wąsatka - 28

5. Remiz - 19

Łącznie więc na naszym koncie mamy już 4145 zaobrączkowanych ptaków z 75 gatunków:

1. Remiz - 398

2. Modraszka - 382

3. Kapturka - 369

4. Rokitniczka - 324

5. Trzcinniczek - 313

Zdecydowanym dominantem tej pięciodniówki została modraszka, która z dużą przewagą pokonała pozostałe gatunki i wyprzedziła niepokonanego w ostatnim czasie remiza. Bardzo licznie obrączkowane były także pierwiosnki, potrzosy, wąsatki i rudziki. Całkiem przyzwoicie i w coraz większej liczbie łapały się też bogatki, mysikróliki, strzyżyki i pokrzywnice, a w śladowych ilościach lecą już piecuszki i trzcinniczki. Z ciekawszych gatunków warto wspomnieć o zaobrączkowaniu kolejnych dwóch sosnówek i dzięciołów dużych, jak również o pierwszym dla sezonu jerze! Czekamy z niecierpliwością na kolejnych przybyszów z północy - droździki i czeczotki.

Ze względu na wysoką liczebność chwytanych remizów, bardzo szybko doczekaliśmy się następnej wiadomości zagranicznej z tego gatunku - tym razem ptak nosił francuską obrączkę! Warto przypomnieć, że tydzień wcześniej mieliśmy remiza z niemiecką obrączką!

Sezon pomału zbliża się do końca, ale ptaki nadal intensywnie migrują i przybywa nowych gatunków. Na jeziorze nocuje sporo żurawi i kaczek, nadal można usłyszeć głosy różnych siewek, tylko rykowisko dobiega już końca. Kto jeszcze w tym roku nie spróbował i nie poznał bagiennego klimatu i tutejszych pięknych jesiennych widoków, musi te braki szybko uzupełnić, do czego bardzo serdecznie zachęcamy! :)

Chętnych prosimy o zgłaszanie się poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub bezpośrednio na adres: rakuku.ring@gmail.com.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z minionej pentady autorstwa Kuby Hasnego i Julii Wieczorek:

Jer Fringilla montifringilla

Pliszka siwa Motacilla alba

Remiz Remiz pendulinus - dorosły samiec zaobrączkowany we Francji.


Wąsatka Panurus biarmicus

Trznadel Emberiza citrinella

Jesienne spojrzenie na jezioro z obchodu trzcinowego.

wtorek, 8 października 2024

Pentada 53 i 54: remiz, remiz, remiz

Na blogu cisza, ale w terenie praca wre. Nadrabiamy wrześniowe zaległości w relacjach.

 

W pentadzie 53 (18-22.09) w sieci wpadły 536 ptaki, pierwsza piątka poniżej:

1. Remiz - 156

2. Modraszka - 83

3. Rudzik - 68

4. Wąsatka - 36

5. Potrzos - 35

A tuż za nimi pliszka siwa (34), kapturka (27) i pierwiosnek (26).


Natomiast pierwsza piątka w totalu wygląda następująco:

1. Kapturka - 343

2. Rokitniczka - 324

3. Trzcinniczek - 311

4. Remiz - 266

5. Potrzos - 203


Łącznie mamy już 3417 zaobrączkowanych ptaków z 73 gatunków.

Pentadę zdominował remiz, który prawie dwukrotnie przewyższył liczebnością drugą na podium modraszkę. Nadal licznie lecą rudziki, kapturki, pliszki i wąsatki. Wpadają również pojedyncze spóźnialskie rokitniczki, trzcinniczki czy brzęczki. Z innych ciekawych pojawiła się pokląskwa, grubodziób i sosnówki, a z nowości w sezonie wpadł pierwszy zniczek i pierwsza w historii obozu pliszka górska!

 

Pliszka górska Motacilla cinerea
  

Złapała się również samica remiza z niemiecką obrączką:


W kolejnej pentadzie nr 54 (23-27.09) zaobrączkowaliśmy 413 osobników z 23 gatunków:

1. Remiz - 113

2. Modraszka - 93

3. Wąsatka - 38

4. Potrzos - 32

5. Pierwiosnek - 30


Jak pentada wpłynęła na wyniki w totalu? Zobaczmy:

1. Remiz - 379

2. Kapturka - 363

3. Rokitniczka - 324

4. Trzcinniczek - 311

5. Modraszka - 274

Łącznie mamy 3830 ptaków z 74 gatunków.

 

Kolejna pentada z remizem na pierwszym miejscu dała mu też prowadzenie w klasyfikacji ogólnej. Chwilowe prowadzenie kapturki być może zapewni jej miejsce w pierwszej piątce do końca sezonu. Modraszka nieustannie w wysokich liczebnościach wpada w sieci, i póki co nie widać końca tego stanu. Inne gatunki krzakowe lecą i chwytają się bez większych zmian. Poza potrzosami, wąsatkami i remizami nie schwytaliśmy innych gatunków trzcinowych - wyjątkiem okazał się pojedynczy trzciniak. Z nowości wpadł samiec dzięcioła zielonego - to dopiero 4. stwierdzenie tego gatunku w naszym obozie!

Na jeziorze nocuje nadal ponad 2200 żurawi :)

 

Poniżej krótka fotorelacja, zdjęcia: A. Woźnicka i J. Wieczorek.

 

Sosnówka Periparus ater
 
 
Dzięcioł zielony Picus viridis

 
Rudzik Erithacus rubecula


Strzyżyk Troglodytes troglodytes
 
 
Pokrzywnica Prunella modularis