piątek, 6 września 2024

Pentada 49 - nastaje czas średniodystansowców

Pentada 49: 29 sierpnia - 2 września

Mamy wrzesień, czyli od początku obozu minęło już prawie półtora miesiąca! Przełom sierpnia i września niesie duże zmiany w proporcjach chwytanych ptaków, gdzie wyraźnie liczniej zaczynają migrować gatunki średniodystansowe, a spada znacząco udział gatunków dalekodystansowych.

Widać to bardzo dobrze po wynikach ostatniej pentady, gdzie wzrosła liczba chwytanych ptaków, a w miarę stabilna pierwsza piątka ostatnich kilku pentad uległa wielkim przemianom i pojawiły się w niej aż cztery nowe gatunki, np. rudzik. Jedynie kapturka utrzymała się na pierwszym miejscu i pnie się dalej w górę.

W minionej pentadzie zaobrączkowaliśmy 256 ptaków z 34 gatunków. Poniżej znajduje się lista czołowych pięciu gatunków:

1. Kapturka - 38

2. Remiz - 28

3. Rudzik - 24

4. Potrzos - 23

5. Dymówka - 18

Łączna liczba zaobrączkowanych ptaków w sezonie osiągnęła już 2297 ptaków z 66 gatunków, a w pierwszej piątce plasują się następujące gatunki:

1. Rokitniczka - 303

2. Trzcinniczek - 276

3. Kapturka - 223

4. Mazurek - 109

5. Potrzos - 105

Kapturka niezmiennie łapie się w dużej liczbie i dalej z tendencją wzrostową, natomiast bardzo straciły i wyleciały z pierwszej piątki mazurki, rokitniczki, szpaki i trzcinniczki. Wyjątkowo liczny okazał się w tej pentadzie remiz, którego duże stadka odwiedzają nasze sieci, a także rudziki i potrzosy. Całkiem ładnie łapią się też ostatnio dymówki, modraszki, wąsatki, pierwiosnki, czarnogłówki i muchołówki szare. Tak się składa, że ostatnio mieliśmy na obozie niezły przegląd krajowych muchołówek, ponieważ w tej pentadzie można było zobaczyć aż 3 z 4 lęgowych w Polsce gatunków :)

Z najciekawszych gatunków udało się schwytać już drugą w tym sezonie muchołówkę małą i aż cztery pokląskwy. W sieciach zawitały też dwa kolejne nowe gatunki - brzegówka i sójka!

Wrzesień coraz bardziej daje o sobie znać, nie tylko krótszymi dniami i chłodniejszymi nocami, ale także odgłosami przyrody. W Olszynach Rakutowskich rozkręca się coraz bardziej rykowisko jeleni, na jeziorze można podziwiać kilkutysięczne zlotowiska żurawi, liczne gatunki siewek i kaczek, a na niebie można wypatrywać migrujących szponiastych i sokołów. Z najciekawszych obserwacji ostatnich dni warto wymienić młodego kobczyka, który, polując w pobliżu obozu, dał się całkiem blisko pooglądać i pięknie sfotografować.

Jesień nad Jeziorem Rakutowskim wkracza w najciekawszą fazę, kiedy obserwujemy kulminację przelotów. Na każdym kroku na niebie i ziemi można zaobserwować coś ciekawego i podziwiać wspaniałe widoki ;) W najbliższym czasie w naszym grafiku robi się coraz więcej miejsca i ubywa załogantów, dlatego już teraz mocno zachęcamy każdego do przyjazdu, pomocy i podziwiania migracji ptaków w pięknych okolicznościach przyrody!

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez poniższy formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/viewform?pli=1&pli=1&edit_requested=true lub na adres: rakuku.ring@gmail.com

Zdjęcia: Mariusz Masłosz

Porównanie wyglądu głowy dwóch gatunków z rodzaju Acrocephalus - trzcinniczka i łozówki.


Brzegówka Riparia riparia - kolejny nowy gatunek dla tego sezonu!




Kobczyk Falco vespertinus - pojawił się i u nas. Dla tego małego sokoła jest to bardzo dobry rok i codziennie spływa mnóstwo obserwacji z różnych części kraju.

 

sobota, 31 sierpnia 2024

Pentada 48 - ptaki trzcinowe lekko odpuszczają

Pentada 48: 24-28 sierpnia

Dni powoli się skracają, niedługo rozpocznie się wrzesień, kiedy to zaczyna się najciekawszy okres w przebiegu ptasich wędrówek. Chociaż większość gatunków jeszcze przebywa w pobliżu lęgowisk, część z nich wkrótce zacznie przygotowywać się do odlotu. 

W minionej pentadzie w dalszym ciągu widać dominację kapturki, której wzrost liczebności bywa często pierwszym zwiastunem nadciągającej jesieni. 

Tak przedstawia się zestawienie z pięciu dni, od 24 do 28 sierpnia:

Obrączki dostały 224 ptaki

1. Kapturka - 36

2. Mazurek - 24

3. Rokitniczka - 23

4. Szpak -14

5. Trzcinniczek - 13


Od początku trwania obozu mamy już na liczniku 2041 ptaków, gdzie pierwsza piątka wygląda następująco:

1. Rokitniczka - 289

2. Trzcinniczek - 263

3. Kapturka - 185

4. Mazurek - 103

5. Gajówka - 91

Rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus
lekko ostatnio odpuściła

Mimo słabego wyniku w pentadzie, oba najliczniejsze gatunki ptaków trzcinowych trzymają się wysoko w ogólnym zestawieniu. Kapturka, przy tej tendencji liczebności, może wkrótce wskoczyć na drugie miejsce :) 

Niezmiennie wysoko plasuje się mazurek, którego liczne stada żerują na polu kukurydzy, znajdującym się nieopodal obozu. Wysoko utrzymuje się nadal gajówka, trznadel, pliszka żółta, wąsatka, brzęczka i podróżniczek oraz szpak. Obecny rok zaznacza się stosunkowo niewielką liczebnością piecuszka.

Pierwiosnek, trzciniak, dymówka, cierniówka uzupełniają listę regularnie chwytanych gatunków, zaś rudzik i modraszka stopniowo, coraz częściej nas odwiedzają:) 

Mamy kolejną wilgę, zaś następne gatunki dołączają do tegorocznej listy, gdzie obok pełzacza leśnego, odwiedziła nas MUCHOŁÓWKA MAŁA, dopiero piąty osobnik w historii naszych badań! :) 

Rodzynek :)  - muchołówka mała Ficedula parva


Pełzacz leśny Certhia familiaris

Poza zmianą składu gatunkowego, wrzesień przynosi zazwyczaj także szczyt liczebności żurawi na noclegowisku, polujące rybołowy nad jeziorem czy liczne stada gęsi, głównie gęgaw, odpoczywających na jeziorze. Do tego dojdzie wkrótce rykowisko, kiedy to wieczory i poranki, wypełnione głośnym rykiem byków jeleni rozbrzmiewają z pobliskich lasów, skąpanych w jesiennej mgle. 

Kolejnym niezaprzeczalnym atutem jesieni, spędzonej na naszym obozie, należą niewątpliwie zapierające dech w piersiach widoki ;) Ktokolwiek zatem pragnąłby się przekonać o tym osobiście, zapraszamy serdecznie do wsparcia naszych działań, mamy wciąż sporo wolnych miejsc w grafiku :)

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez poniższy formularz:https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/viewform?pli=1&pli=1&edit_requested=true lub na adres: rakuku.ring@gmail.com


Zdjęcia autorstwa Bartka Kusala i Kuby Kasprzyckiego

Świt nad Bagnem ;) 


Samiec podróżniczka Luscinia svecica







środa, 28 sierpnia 2024

Kapturka znowu na topie :)

 Pentada 47: 19-23.08

Kończy się sierpień, liczba chwytanych ptaków utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie. W ciągu 5 dni, między 19 a 23 sierpnia zaobrączkowaliśmy 225 osobników. 

Kolejny raz na szczycie znalazła się kapturka, wyprzedzając rokitniczkę. Co ciekawe, na trzecim miejscu znalazł się mazurek a dopiero po nim uplasował się trzcinniczek razem z pliszką żółtą. Ten ostatni gatunek łapie się ostatnio na tyle regularnie, że szykuje się po jego względem rekordowy sezon. 

Poniżej pierwsza piątka pentady:

1. Kapturka - 33

2. Rokitniczka - 26

3. Mazurek - 22

4. Pliszka żółta i trzcinniczek - po 20

5. Trznadel - 12


W TOTALU mamy już 1817 ptaków.

1. Rokitniczka - 266

2. Trzcinniczek - 250

3. Kapturka - 149

4. Gajówka - 88

5. Trznadel - 83

Gatunki trzcinowe nieco odpuściły(choć wciąż mają sporą przewagę w totalu), za to kapturka zaczyna się rozkręcać. Ciekawa jest ta znaczna liczebność tego gatunku, jak na obecny okres, gdyż szczyt migracji tej pokrzewki dopiero przed nami. 

Kapturka Sylvia atricapilla
- zdecydowany dominant w ostatniej pentadzie

Szykuje się za to rekordowy rok na pliszkę żółtą, która niemal codziennie odwiedza nasze sieci. Licznie łapią się mazurki, trznadle, potrzosy, gajówki, brzęczki, wąsatki i trzciniaki. Niestrudzenie pnie się w górę podróżniczek, którego liczebność już teraz jest dość wysoka. Ten sezon wygląda na udany dla dziwonii, której mamy już kilkanaście osobników.

Do ptasiego zestawu dołączają pojedyncze cierniówki, piecuszki, dymówki, rudziki i zięby.

Z nowych gatunków dla tego sezonu, złapał się świergotek drzewny oraz zawsze uwielbiany ZIMORODEK!. Drapolówka przyniosła zaś kolejną uszatkę :) a sieci wróblacze zaś- dzięciołka.

Zimorodek Alcedo atthis w pełnej krasie :) 

Jak widać, ptaki dopisują, mimo niezbyt oszałamiających liczebności. Na jeziorze nocuje już ponad tysiąc żurawi, w dzień zaś można obserwować liczne gęsi, czaple białe, polujące bieliki oraz błotniaki stawowe. Wkrótce zacznie się rykowisko, jeden z najwspanialszych spektakli natury, który w porannych i wieczornych mgłach prezentuje się fantastycznie ;) 

Zaczyna się wkrótce jesień, czyli szczytowy okres ptasich wędrówek. W jaki sposób najlepiej tego doświadczyć? Dołączając do prac naszego obozu :) Gwarantujemy bliski kontakt z ptakami okraszony dzikością bagiennej ostoi rakutowskiej :)

Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub na rakuku.ring@gmail.com

Dokumentacja autorstwa Bartka Kusala i Kuby Kasprzyckiego

Pliszka żółta Motacilla flava o zmroku

Powrót z trzcinowego obchodu



Na ostatnich obchodach czasami trafiają się nieptasie rodzynki
 gacek brunatny Plecotus auritus



Najmniejszy z naszych dzięciołów - dzięciołek Dryobates minor



Pokląskwa Saxicola rubetra



Rzadko się łapie, częściej słychać przelatujące ptaki nad obozem-
świergotek drzewny Anthus trivialis





piątek, 23 sierpnia 2024

Pentada 46: mały wyskok z dołka i pokrzewkowa dominacja

Rokita umacnia się na pozycji lidera, rozpędzają się kapturki i gajówki! :)

Po małym ptasim dołku, który nastał w poprzedniej pentadzie (9-13 sierpnia), w następnej pięciodniówce zanotowaliśmy ponowny wzrost w liczbie chwytanych ptaków, głównie za sprawą pokrzewek, pliszek i szpaków. Kapturka niespodziewanie zajęła pierwsze miejsce w pentadzie, a dwa nasze czołowe gatunki dalekodystansowe - rokitniczka i trzcinniczek nieco osłabły.

W dniach 14-18 sierpnia zaobrączkowaliśmy 238 ptaków z 38 gatunków:

Oto pierwsza piątka:

1. Kapturka - 37

2. Rokitniczka - 24

3. Gajówka - 20

4. Pliszka żółta - 19

5. Trzcinniczek i mazurek - po 15

Po niecałym miesiącu obrączkowania na naszym koncie mamy już 1592 ptaki i 60 gatunków! A zostało jeszcze prawie dwa i pół miesiąca, więc jeszcze wiele może się zmienić :)

A tak przedstawia się pierwsza piątka w TOTALU:

1. Rokitniczka - 240

2. Trzcinniczek - 230

3. Kapturka - 116

4. Gajówka - 81

5. Trznadel - 71

Rokitniczka wciąż zwiększa swoją przewagę na prowadzeniu nad trzcinniczkiem, który nieco słabnie w ostatnich pentadach. Bardzo wysoko poszły pokrzewki - kapturka i gajówka, zwłaszcza ta druga pnie się coraz wyżej w zestawieniu, dzięki czemu awansowała na czwarte miejsce, wyprzedzając trznadla. W dużych ilościach łapią się też dalej pliszki żółte (aż 19 os. w tej pentadzie), mazurki, szpaki, wąsatki, trznadle i brzęczki, obrączkujemy coraz więcej potrzosów. Nie ustępują podróżniczki, które idą na rekord i wpadają w sieci prawie każdego dnia! 

Na liście zaobrączkowanych ptaków znalazły się też z ciekawszych: zięba, dymówka, makolągwa, pliszka siwa, muchołówka szara, muchołówka żałobna, świstunka leśna, dzięcioł duży i już po raz drugi w tym sezonie mieliśmy przyjemność obrączkować krogulca, uszatkę, krętogłowa, grubodzioba i pokląskwę.

W sieciach nie zabrakło nowych dla sezonu gatunków, wśród których znalazła się taka perełka jak DUBELT! Musieliśmy na niego czekać kilka lat, bo ostatniego złapaliśmy w 2020 roku, jeszcze na starej miejscówce od strony Dębniaków. Po raz kolejny potwierdza się fakt, że Jezioro Rakutowskie znajduje się na trasie przelotu tego bekasa i stanowi dla niego punkt przystankowy i żerowiskowy. Kto wie, może w końcu doczekamy się jakiegoś ptaka z obrączką i dowiemy się skąd pochodzą zatrzymujące się u nas dubelty :)

Trzy kolejne nowe dla sezonu gatunki to: kulczyk (pierwszy od 2009!), słowik rdzawy i sikora uboga :)

Po długim sierpniowym weekendzie w grafiku obozowym zwolniło się dużo miejsca, a jak widać, w sieciach i w okolicy obozu na jeziorze, dzieje się coraz więcej, dolatują nowe gatunki, wzrasta liczba nocujących żurawi i każdego dnia jest szansa na coś ciekawego. Poza tym zbliża się rykowisko, co na bagnie daje okazję do niesamowitych przyrodniczych doznań. Zapraszamy zatem wszystkich do zgłaszania się i przyjazdu do naszej bagiennej ostoi :)

Zgłoszenia prosimy wysyłać przez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub mailem na adres rakuku.ring@gmail.com

Zdjęcia: Zuzanna Pochłopień 

Dubelt (Gallinago media) - pierwszy od 2020!


Uszatka (Asio otus) - już druga w tym sezonie.   



Słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos) - wciąż bardzo rzadki, ale corocznie chwytany na naszym obozie.


Sikora uboga (Poecile palustris)

 

Krętogłów (Jynx torquilla) - po raz drugi :)
 
Grubodziób (Coccothraustes coccothraustes)
 

 

 

 

 
 

sobota, 17 sierpnia 2024

Pentada 45: Lekki ptasi dołek


"Rokita" na czele zestawienia :) 


Mamy już prawie połowę sierpnia a tymczasem ptaki nieco przystopowały. 

To nieco wcześniej niż zwykle, kiedy to pod koniec miesiąca miewamy tzw. "sierpniowy dołek", gdzie wędrówka gatunków z grupy migrantów dalekodystansowych powoli się kończy a tych średnio- i krótkodystansowych jeszcze się nie rozpoczęła. W tym okresie liczba chwytanych ptaków wyraźnie spada. Tym razem jednak ilości łapanych osobników nieco się zmniejszyły o ok 2 tygodnie wcześniej.


W ciągu 5 dni, od 9 do 13 sierpnia, zaobrączkowaliśmy 174 ptaki.

Oto pierwsza piątka:

1. Rokitniczka -  33

2. Trzcinniczek - 17

3. Mazurek i kapturka - po 16

4. Trznadel - 11

5. Gajówka - 9

W totalu mamy do tej pory już 1353 ptaki z 56 gatunków! Liczymy, że jeszcze wiele przed nami :) 


Pierwsza piątka w TOTALU:

1. Rokitniczka -  216

2. Trzcinniczek - 215

3. Kapturka - 79

4. Trznadel - 62

5. Gajówka - 61


Nadszedł ten moment, kiedy rokitniczka wyszła na prowadzenie, tuż przed trzcinniczkiem,  choć w minimalnym stopniu. Zapewne oba gatunki będą w kolejnych dniach i tygodniach łapać się w zbliżonych ilościach, gdzie ptaków dorosłych będzie coraz mniej, na korzyść młodych osobników.

W dużych ilościach, jak na ten okres, łapią się kapturki. Wysoko plasuje się wciąż trznadel, gajówka, potrzos, łozówka i brzęczka, obok remiza, wąsatki, mazurka i trzciniaka. Gatunki te zwykle dominują w tym okresie. Do tej grupy dołączył szpak, których stada już teraz masowo nocują w trzcinowiskach.

Regularnie łapią się również piecuszki, cierniówki oraz podróżniczki. Ciekawe, jak ten ostatni gatunek wypadnie w końcowych zestawieniach :) 

Do tegorocznej listy chwytanych gatunków dołączyły pokląskwa, strzyżyk a co najciekawsze, 2 młodociane gile a także dorosły krętogłów! :) Obecność juvenalnych gili sugeruje, iż być może gdzieś w okolicy obozu doszło do gniazdowania tego gatunku, kojarzonego raczej z górami bądź dużymi kompleksami leśnymi północno-wschodniej oraz wschodniej Polski.

Jak widać, zarówno liczebności chwytanych gatunków, jak i różnorodność łapanych ptaków utrzymują się na wysokim poziomie, pomimo lekkiego sierpniowego spadku. Czekamy na kolejne gatunki :)

Po dość obleganym okresie, szykuje się nam nieco luźniejszy czas, gdzie wciąż mamy jeszcze miejsce dla załogi, w szczególności po 23 sierpnia. Dni stają się coraz krótsze, lecz w dalszym ciągu warunki obozowe odpowiadają tym letnim. Jest zatem dużo czasu na doświadczenie klimatu naszej bagiennej ostoi oraz bliskiego kontaktu z ptakami. Zapraszamy serdecznie do udziału w naszych pracach :)

Zgłoszenia prosimy wysyłać przez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit lub mailem na adres rakuku.ring@gmail.com

Zdjęcia autorstwa Zuzanny Pochłopień i Mateusza Wójcika


Pierwsza pokląskwa Saxicola rubetra

Jedna z niewielu dymówek Hirundo rustica , schwytanych do tej pory

Samiec wąsatki Pannurus biarmicus


Najbardziej oryginalny z dzięciołów- krętogłów Jynx torquilla

Zorza zawisła nad Bagnem - niezwykłe zjawisko na nocnym niebie




niedziela, 11 sierpnia 2024

Pentada 44 - zmiana lidera

 

Mamy prawie połowę sierpnia zatem dni długie i pełne pracy. 

Tym bardziej, że ptaki codziennie dopisują w sporej liczbie. Nieoczekiwanie nastąpiła zmiana na pierwszym miejscu zestawienia chwytanych ptaków.


W minionej pentadzie (4-8 sierpnia) udało się schwytać 270 ptaków.

Oto pierwsza piątka:

1. Rokitniczka - 59

2. Szpak - 46

3. Trzcinniczek - 25

4. Gajówka - 24

5. Trznadel - 18


Przekroczyliśmy już teraz tysiąc ptaków, gdzie łączna liczba zaobrączkowanych sięgnęła 1092 osobników!

TOTAL:

1. Trzcinniczek -198

2. Rokitniczka - 183

3. Kapturka -63

4. Gajówka - 52

5. Trznadel i szpak - po 51


Jak widać rokitniczki niestrudzenie gonią "scirpaka" w zestawieniu :)  Kapturka i gajówka utrzymują się na wysokim poziomie, podobnie jak trznadel. W ostatnich dniach licznie odwiedziły nas szpaki, dzięki czemu uplasowały się wysoko w wynikach ostatniej pentady.

Licznie łapią się remizy, wąsatki, potrzosy, łozówki, trzciniaki oraz brzęczki. Regularnie wpadają też pliszki żółte, piecuszki, cierniówki, oraz urokliwe podróżniczki. 

Mazurki, gąsiorki oraz dziwonie dopełniają zestawu często łapanych gatunków :)

Mamy kolejną wilgę(tym razem młodą), kląskawkę, pleszkę, zaganiacze oraz pierwszego w tym sezonie czarnogłówkę i dzięciołka!

Jak widać, kolejne gatunki meldują się systematycznie w naszych sieciach(a to nie koniec :) ) a przed nami jeszcze kulminacja jesiennego przelotu, kiedy to za miesiąc rozpocznie się przelot migrantów średniodystansowych. Jak na razie dominują bowiem migranci dalekodystansowi, zimujący w Afryce tropikalnej bądź Azji Południowej. Duży udział wśród chwytanych osobników mają lokalne ptaki, wyprowadzające lęgi w bliskości jeziora bądź koczujące po lęgach.

Żurawi wciąż przybywa, na terenie jeziora w dalszym ciągu można zaobserwować liczne ptaki siewkowe, czaple białe oraz błotniaki stawowe. 

Sierpień w grafiku powoli się zapełnia, ale tłoku nie ma ;) Zapraszamy serdecznie do udziału! Po 18 sierpnia szczególnie przyda się wsparcie. Zapewniamy bliski kontakt z ptakami, możliwość bliższego poznania tajemnic awifauny i relaks z dala od cywilizacji, gdzie łyk świeżego, bagiennego powietrza będzie najlepszym lekarstwem na codzienne troski :) 

Zgłoszenia prosimy wysyłać poprzez formularz:https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit  lub bezpośrednio na adres rakukuring@gmail.com

Poniżej krótka fotorelacja autorstwa Zuzanny Pochłopień


Szpak Sturnus vulgaris



Zwycięzca tej pentady - rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus



Coraz liczniej nas odwiedzają - gajówka Sylvia borin



Młoda kląskawka Saxicola rubicola



Brzęczka Locustella luscinioides



"Polska papuga" - wilga Oriolus oriolus



Najmniejszy z krajowych dzięciołów- dzięciołek Dryobates minor



Podróżniczek  Luscinia svecica w obronnej pozie



Pliszka żółta prosto z trzcin Motacilla flava



Kolejna muchołówka żałobna Ficedula hypoleuca