środa, 8 listopada 2023

Ostatnia prosta..

Pentady 60-61 (23.10-1.11) 


Sezon Bagienny 2023 właśnie dobiegł końca. 


Coraz krótsze, jesienne dni upłynęły nadzwyczaj szybko. W trakcie ostatnich dni tego sezonu pogoda bywała kapryśna, głównie z uwagi na mokre i deszczowe dni (przez co nieco ponad tydzień przed zakończeniem uruchomiliśmy kozę :), lecz dzięki zgranej załodze udało się z sukcesem zakończyć tegoroczne odłowy :) 1 listopada wieczorem sieci zostały zamknięte, zaś 3-ego po południu udało się bezpiecznie złożyć cały sprzęt obozowy w garażu zaprzyjaźnionego pracownika GWPK.

Trzeba przyznać, że liczby chwytanych ptaków w końcówce tego sezonu okazały się całkiem spore, sięgając ponad 200 zaobrączkowanych osobników. Oto wyniki:


Pentada 60 (23-27 października)


267 ptaków

1. Modraszka - 98

2. Mysikrólik - 63 

3. Raniuszek - 27

4. Strzyżyk - 23

5. Rudzik - 12


Pentada 61 (28 października - 1 listopada)


221 ptaków

1. Raniuszek - 62

2. Modraszka - 41   

3. Mysikrólik - 25

4. Strzyżyk - 18

5. Wąsatka - 17


Ostatnie dni upłynęły pod znakiem raniuszków, mysikrólików i modraszek. Te ostatnie okazały się niekwestionowanym liderem tegorocznego rankingu, z absolutnie miażdżącym wynikiem 1121 ptaków!!! To absolutny rekord tego gatunku w historii naszych badań :) Obyło się bez spektakularnych nalotów, gdyż praktycznie przez cały okres przelotu gatunek ten odwiedzał nasze sieci w sporej liczbie. 

Mysikróliki, które zwykle pojawiają się pod koniec września, tym razem zagościły liczniej w naszych sieciach miesiąc później. 
Dziesiąty miesiąc roku to czas migracji raniuszków i strzyżyków. Oba te gatunki meldują się zwykle liczniej o tej właśnie jesiennej porze i tak też było tym razem, a raniuszek, herbowy ptak OTOP-u, znacznie podskoczył w ogólnym zestawieniu. :)

Do listy "ostatków" dołączyły jeszcze rudziki, wąsatki, trznadle, dzwońce i gile, na czele z dwiema czeczotkami, drugą SŁONKĄ i dwiema kląskawkami, które to pojawiły się w tym roku w rekordowej liczbie 16 osobników. 

 

Tak oto przedstawiają się wyniki po 107 dniach odłowów:

1. Modraszka - 1121                                                                

2. Remiz - 709

3. Rokitniczka - 567

4. Potrzos - 518

5. Trzcinniczek - 443

6Rudzik - 429                                                             

7. Wąsatka - 408

8. Kapturka - 389

9. Raniuszek - 247

10. Mazurek - 194

11. Pierwiosnek - 181

12. Bogatka - 170

13. Piecuszek - 164

14. Gajówka - 157

15. Mysikrólik - 138


Sezon skończył się, a my mamy na liczniku 7403 osobniki z 97 gatunków. Pomijając tzw. "lata nalotowe" to absolutny rekord liczebności od początku działania obozu. Nie tylko pod tym względem miniony już teraz rok można uznać za wyjątkowy. Poza rekordowym całkowitym wynikiem, kilka gatunków niespodziewanie również osiągnęło wysokie liczebności. Do tego dochodzą ptaki, jakich daaawno u nas nie było, głównie z racji ekstremalnie niskiego poziomu wody, co też jest kolejnym ewenementem tegorocznego obozu. 

Niedługo ukaże się zapewne szczegółowe podsumowanie, ale już teraz widać, że niektóre ptaki pobiły wszelkie dotychczasowe rekordy. Poza modraszką, ten sezon należy niewątpliwie do remiza, potrzosa oraz mazurka. Z racji niskiego poziomu wody do "gry" wróciły niektóre gatunki siewek (na czele z BIEGUSEM ARKTYCZNYM), jak również dudki, wilga, a także dzięcioł czarny.

Jak zawsze, nie osiągnęlibyśmy tego, gdyby nie bezcenna pomoc naszych nieocenionych załogantów, jak również dzielnej pracy obrączkarzy czy osób współpracujących. Dzięki Wam udało się zamknąć kolejny etap naszych badań! 

Serdecznie dziękujemy! :) 

Poniżej ostatnie migawki z tegorocznej edycji autorstwa Aleksandry Gawrońskiej i Justyny Kacprzak




Jedna z dwóch - czeczotka zwyczajna Acanthis flammea


Pełzacz leśny Certhia familiaris


Czarnogłówka Poecile montanus


Samica kapturki Sylvia atricapilla


Słonka Scolopax rusticola


Strzyżyk Troglodytes troglodytes


Samica kosa Turdus merula w porannym słońcu


Kwiczoł Turdus pilaris


Zachód słońca nad Bagnem, do zobaczenia w przyszłym roku...



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz