Czas na obozie płynie do przodu, ptaki się łapią, zatem czas na dalsze podsumowania 😀
Ostatnia pentada (30.07-3.08) zaowocowała schwytaniem 341 ptaków:
Oto pierwsza piątka:
1. Rokitniczka - 91
2. Trzcinniczek - 57
3. Remiz - 31
4. Piecuszek - 28
5. Trzciniak - 16
W totalu, od początku obozu mamy na liczniku już 1203 ptaki:
1. Rokitniczka - 257
2. Trzcinniczek - 113
3. Piecuszek - 112
4. Remiz - 97
5. Potrzos i kapturka: ex aequo - 82
Zgodnie z wieloletnimi obserwacjami, w tym okresie prowadzą ptaki trzcinowe, na czele z rokitniczką. Gatunek ten plasuje się w czołówce, zarówno pentady, jak i totala. Za nim plasuje się trzcinniczek oraz liczny o tej porze roku piecuszek. Licznie łapią się także remizy, trzciniaki, potrzosy, trznadle, łozówki i brzęczki. Doszły kolejne podróżniczki, zaganiacze, gąsiorki, gajówki, pliszki żółte, słowik szary i kląskawka.
Jezioro obdarowało nas kolejnymi łęczakami oraz nowym gatunkiem dla sezonu - KRWAWODZIOBEM, który poprzednim razem złapał się ponad 10 lat temu. Wyjatkowo niski stan wody na jeziorze owocuje kolejnymi siewkowcami, czekamy na kolejne nowości 😀 Z nowych gatunków wpadła także pliszka siwa.
Widać to także podczas obchodów, kiedy to na jeziornych płyciznach żerują łęczaki, krwawodzioby a nawet rzadko obserwowane rycyki. W obrębie jeziora żeruje ponad tysiąc żurawi, licznie pojawiają się też czaple białe, trafiają się regularnie kuliki wielkie.
Gotowi przeżyć razem z nami wspaniałą ptasią przygodę? Zapraszamy gorąco do włączenia się w działania obozu 😀 Wciąż mamy wiele wolnych miejsc, począwszy od końca sierpnia, kiedy to stopniowo zacznie się w ptasim świecie nieco zmieniać 😉
Zgłoszenia prosimy kierować poprzez formularz:https://docs.google.com/forms/d/1mhRXU56ogZqNEu4DF4o6i678_b9Vjys8vYTO1a_PcSw/edit?pli=1 lub na adres rakukuring@gmail.com
Dla ubarwienia relacji, poniżej kilka kadrów prosto z "frontu" 😉 autorstwa Jakuba Kasprzyckiego i Józefa Kopczyńskiego.
Pliszka siwa Motacilla alba |
Nad Bagnem wstaje kolejny dzień :) |
Pokląskwa Saxicola rubetra |
Dymówka Hirundo rustica |
Młody krwawodziób Tringa totanus |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz