Czas na podsumowanie drugiej pełnej pentady, w trakcie której zaobrączkowano łącznie 352 ptaków:
Piątka najliczniej chwytanych ptaków z tego okresu:
1. Rokitniczka – 72
2. Piecuszek – 38
3. Remiz – 34
4. Trzcinniczek – 33
5. Kapturka – 22
Łączny wynik po prawie dwóch tygodniach obrączkowania przedstawia się następująco:
1. Rokitniczka – 166
2. Piecuszek – 84
3. Kapturka – 74
4. Potrzos – 72
5. Remiz – 66
Razem mamy już na koncie 892 ptaki z 48 gatunków!
Podobnie jak w ubiegłych sezonach wśród obrączkowanych ptaków w tym czasie rokitniczka utrzymuje się pewnie na prowadzeniu i widoczne są jeszcze efekty drugich lęgów u tego gatunku, ponieważ w siatki wpadają co pewien czas słabo lotne podloty, które trzeba odnosić w pobliże miejsca złapania. U innych gatunków z rodzaju Acrocephalus i Locustella (trzcinniczek, brzęczka, świerszczak) okres lęgowy też jeszcze się nie zakończył, a na porannych i wieczornych obchodach słychać wciąż śpiewające samce i zdarzają się ptaki młode z jeszcze nie w pełni wyrośniętymi piórami lotnymi. Jednak pojawiają się już oznaki przygotowania do migracji, ponieważ kilka odłowionych dorosłych rokitniczek i łozówek zgromadziło już znaczne ilości tłuszczu podskórnego. Duże poruszenie panuje wśród piecuszków, które ładnie łapią się też w trzcinowisku. Podobnie jest u kapturek i remizów, których mniejsze i większe stadka stosunkowo często odwiedzają nasze sieci. Przystopowały natomiast potrzosy, choć nadal utrzymują się wysoko w totalu. Stosunkowo często obrączkowane są kosy, śpiewaki, gąsiorki, słowiki szare, wpadła kolejna świstunka leśna, pliszka siwa i kopciuszek, poza tym dwie kląskawki, dziwonie, pliszki żółte, pleszki i aż cztery zaganiacze. Mamy już komplet krajowych gatunków pokrzewek, a ostatnia z tego grona zameldowała się jarzębatka, zaobrączkowana w liczbie 3 osobników.
W omawianej pentadzie, głównie dzięki postawionym na jeziorze dwóm drapolówkom, zanotowaliśmy aż 8 nowych gatunków: krzyżówka, cyraneczka, sieweczka rzeczna, kszyk, uszatka, dymówka, jarzębatka i czarnogłówka. Co ciekawe dymówki nie złapały się w szuwarach, ale wleciały w sieci krzakowe szukając schronienia podczas intensywnych opadów burzowych. Młoda uszatka także wpadła w krzakach, spłoszona z zarośli wierzbowych na drugim porannym obchodzie! Niski stan wody w jeziorze spowodował odsłonięcie się dużych połaci błota i podwodnych łąk ramienicowych, które stanowią idealne żerowisko dla wielu ptaków siewkowych, stąd obecność w sieciach takich gatunków jak: łęczak (aż 12 os.!), sieweczka rzeczna (2 os.) i kszyk (1 os.). Za to nocą w drapolówki zaczęły wpadać kaczki.
Na jeziorze coraz więcej się dzieje, słychać przeróżne głosy różnych gatunków siewek. Udało się zaobserwować aż sześć rycyków, w tym ptaki młode pochodzące najprawdopodobniej z tegorocznych udanych lęgów na łąkach otaczających jezioro. Poza tym regularnie pojawiają się kuliki wielkie.
Zapraszamy Was do wsparcia naszej Stacji w zbieraniu danych! Bardzo potrzebujemy załogantów od końca sierpnia, w przeciwnym razie drapolówki będą musiały zostać zwinięte.
Zachęcamy do zgłaszania się poprzez specjalny formularz:https://docs.google.com/forms/d/1mhRXU56ogZqNEu4DF4o6i678_b9Vjys8vYTO1a_PcSw/edit
lub mailowo na rakuku.ring@gmail.com
Poniżej bogata fotorelacja od Kierownika Staszka Brońskiego :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz