sobota, 5 sierpnia 2023

Pentada 42 (25-29.07)

Czas na podsumowanie drugiej pełnej pentady, w trakcie której zaobrączkowano łącznie 352 ptaków:


Piątka najliczniej chwytanych ptaków z tego okresu:


1. Rokitniczka – 72

2. Piecuszek – 38 

3. Remiz – 34

4. Trzcinniczek – 33

5. Kapturka – 22


Łączny wynik po prawie dwóch tygodniach obrączkowania przedstawia się następująco:


1. Rokitniczka – 166

2. Piecuszek – 84

3. Kapturka – 74

4. Potrzos – 72

5. Remiz – 66


Razem mamy już na koncie 892 ptaki z 48 gatunków!


Podobnie jak w ubiegłych sezonach wśród obrączkowanych ptaków w tym czasie rokitniczka utrzymuje się pewnie na prowadzeniu i widoczne są jeszcze efekty drugich lęgów u tego gatunku, ponieważ w siatki wpadają co pewien czas słabo lotne podloty, które trzeba odnosić w pobliże miejsca złapania. U innych gatunków z rodzaju Acrocephalus i Locustella (trzcinniczek, brzęczka, świerszczak) okres lęgowy też jeszcze się nie zakończył, a na porannych i wieczornych obchodach słychać wciąż śpiewające samce i zdarzają się ptaki młode z jeszcze nie w pełni wyrośniętymi piórami lotnymi. Jednak pojawiają się już oznaki przygotowania do migracji, ponieważ kilka odłowionych dorosłych rokitniczek i łozówek zgromadziło już znaczne ilości tłuszczu podskórnego. Duże poruszenie panuje wśród piecuszków, które ładnie łapią się też w trzcinowisku. Podobnie jest u kapturek i remizów, których mniejsze i większe stadka stosunkowo często odwiedzają nasze sieci. Przystopowały natomiast potrzosy, choć nadal utrzymują się wysoko w totalu. Stosunkowo często obrączkowane są kosy, śpiewaki, gąsiorki, słowiki szare, wpadła kolejna świstunka leśna, pliszka siwa i kopciuszek, poza tym dwie kląskawki, dziwonie, pliszki żółte, pleszki i aż cztery zaganiacze. Mamy już komplet krajowych gatunków pokrzewek, a ostatnia z tego grona zameldowała się jarzębatka, zaobrączkowana w liczbie 3 osobników.


W omawianej pentadzie, głównie dzięki postawionym na jeziorze dwóm drapolówkom, zanotowaliśmy aż 8 nowych gatunków: krzyżówka, cyraneczka, sieweczka rzeczna, kszyk, uszatka, dymówka, jarzębatka i czarnogłówka. Co ciekawe dymówki nie złapały się w szuwarach, ale wleciały w sieci krzakowe szukając schronienia podczas intensywnych opadów burzowych. Młoda uszatka także wpadła w krzakach, spłoszona z zarośli wierzbowych na drugim porannym obchodzie! Niski stan wody w jeziorze spowodował odsłonięcie się dużych połaci błota i podwodnych łąk ramienicowych, które stanowią idealne żerowisko dla wielu ptaków siewkowych, stąd obecność w sieciach takich gatunków jak: łęczak (aż 12 os.!), sieweczka rzeczna (2 os.) i kszyk (1 os.). Za to nocą w drapolówki zaczęły wpadać kaczki.


Na jeziorze coraz więcej się dzieje, słychać przeróżne głosy różnych gatunków siewek. Udało się zaobserwować aż sześć rycyków, w tym ptaki młode pochodzące najprawdopodobniej z tegorocznych udanych lęgów na łąkach otaczających jezioro. Poza tym regularnie pojawiają się kuliki wielkie.


Zapraszamy Was do wsparcia naszej Stacji w zbieraniu danych! Bardzo potrzebujemy załogantów od końca sierpnia, w przeciwnym razie drapolówki będą musiały zostać zwinięte. 

Zachęcamy do zgłaszania się poprzez specjalny formularz:https://docs.google.com/forms/d/1mhRXU56ogZqNEu4DF4o6i678_b9Vjys8vYTO1a_PcSw/edit

lub mailowo na rakuku.ring@gmail.com 

Poniżej bogata fotorelacja od Kierownika Staszka Brońskiego :)


Gąsiorek Lanius collurio


Świerszczak Locustella naevia


Czarnogłówka Poecile montanus


Kląskawka Saxicola rubicola


Krzyżówka Anas platyrhynchos


Zaganiacz Hippolais icterina


Cyraneczka Anas crecca


Piegża Curruca curruca


Słowik szary Luscinia luscinia


Sieweczka rzeczna Charadrius dubius


Trznadel Emberiza citrinella


Świstunka leśna Phylloscopus sibilatrix


Pleszka Phoenicurus phoenicurus 


Łęczak Tringa glareola


Krzyżówka Anas platyrhynchos


Kszyk Gallinago gallinago 


Młoda uszatka Asio otus


Pliszka żółta Motacilla flava


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz