PENTADA 43: 30 lipca - 3 sierpnia
Kolejna pięciodniówka odłowów za nami!
Pogoda w ostatnich dniach prezentuje się prawdziwie letnio, gdzie upalne dni przeplatają się z ciepłymi nocami. Poziom wody obecnie jest nieporównywalnie niższy niż w zeszłym roku, choć w końcowych dniach lipca na skutek chwilowych opadów nieco się podniósł. Niski poziom wody stwarza dogodne warunki do obserwacji, żerujących w błotnistych zatokach jeziora, ptaków siewkowych.
Przełom lipca i sierpnia to okres intensywnego odłowu gatunków dalekodystansowych, z których większość dopiero co opuściła swoje rewiry lęgowe w wypadku ptaków dorosłych, jak i młodych, które opuściły gniazda. Niektóre osobniki wciąż karmią niewyrośnięte młode z opóźnionych lęgów. Można teraz zaobserwować ich największą różnorodność.
Skład kolejnej pentady nieco się zmienił :)
Oto pierwsza piątka:
1. Rokitniczka 65
2. Trzcinniczek 24
3. Gajówka 20
4. Remiz 17
5. Brzęczka 13
Razem w pentadzie: 212
TOTAL:
1. Rokitniczka 183
2. Trzcinniczek 82
3. Potrzos 79
4. Gajówka i wąsatka - ex aequo po 61
5. Trznadel 55
RAZEM W TOTALU: 911
Rokitniczka się rozkręca, liczba chwytanych osobników daleko przekracza liczbę kolejnego gatunku na liście - trzcinniczka. Wysoko utrzymują się remiz i wąsatka, gatunki, jakie jeszcze kilka lat temu osiągały u nas niskie liczebności. Łapie się sporo gajówek, która zwykle przyspiesza nieco później, ale najbardziej zaskakuje duża liczba chwytanych trznadli - do tej pory aż 55! Doszedł kopciuszek, dwa gąsiorki, kolejna jarzębatka i sójka.
Poza ptakami w sieciach, obserwujemy także to, co przelatuje i żeruje w pobliżu obozu :) Na jeziorze oraz w jego sąsiedztwie pojawiały się bieliki, bąk, gągoły i perkozki.
Wciąż mamy wolne miejsca, zapraszamy!
Zgłoszenia przyjmujemy niezmiennie przez formularz https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfO9iwK8uaV9zdxsVOl4SMjDHdSFTVj7ypH3jq5O7RD5xTD0g/viewform?usp=pp_url
lub bezpośrednio na maila: rakuku.ring@gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz