Pentada 48: 24 - 28 sierpnia
Jaskółkowy worek bez dna
Pentada 48: 24 - 28 sierpnia
Jaskółkowy worek bez dna
PENTADA 47: 19-23 sierpnia
Dominacja dymówki
Ostatnie 5 dni okazało się być zupełnie inne od poprzednich. A to za sprawą dymówek, które ponownie zawitały grupowo do naszych sieci. Choć tym razem w dość niewielkich ilościach, ale wystarczyło to, aby objąć prowadzenie w pierwszej piątce.
W pentadzie: 180
1. Ex aequo: dymówka i GAJÓWKA - 23
2. Rokitniczka - 22
3. Trzcinniczek - 19
4. Cierniówka - 14
5. Kapturka - 13
TOTAL
1. Rokitniczka - 379
2. Trzcinniczek - 174
3. Dymówka - 165
4. Gajówka - 128
5. Potrzos - 98
Razem: 1778
Jak widać, ciekawie wygląda gajówka w zestawieniu minionej pentady. Obserwujemy wyraźną dominację tego gatunku wśród łapanych pokrzewek, choć wkrótce ustąpi ona zapewne miejsca kapturce. Rokitniczka wciąż utrzymuje miażdżącą przewagę nad pozostałymi gatunkami - ta sytuacja prawdopodobnie utrzyma się jeszcze długo, zanim nie przyleci modra furia :) Dymówka z powodu kilku minionych dni uplasowała się też w czołówce.
Ptaków nie łapie się zbyt dużo, co wyraźnie obserwujemy w tym okresie sezonu. Do zestawu gatunków dołączył słowik szary, który to osobnik był o dziwo dopiero pierwszym w tym sezonie. W dodatku odwiedziły nas kolejna świstunka leśna, muchołówki żałobne, wodnik i grubodziób.
Nastroje kierownika (a właściwie kierowniczki :) ) i załogi poprawiły się bez wątpienia po schwytaniu już DRUGIEJ w tym sezonie WODNICZKI!
Na jeziorze, poza wszechobecnymi żurawiami i czaplami białymi, da się zaobserwować bąki i latające nad jeziorem błotniaki stawowe. W płytkiej wodzie żerują brodźce śniade, kwokacze i łęczaki. W okolicy obozu poluje jastrząb i kobuz, a często z pobliskich zadrzewień da się słyszeć zawodzenie dzięcioła zielonego.
Zdjęcia: Julia Wieczorek i Jakub Hasny
Sprawcy bagiennego chóru - lecące żurawie Grus grus |
Mały skrawek bagiennego raju :) |
Bagienna perełka - wodniczka Acrocephalus paludicola :) |
PENTADA 46: 14-18 sierpnia
Ciąg dalszy ptasich wiadomości z Bagna. Liczba ptaków nieco skoczyła do góry, ale złożyła się na to głównie wizyta dymówek w sieci, podczas zlotu ptaków na nocleg jednego wieczoru. Właśnie ten gatunek zdominował minioną pentadę.
Pierwsza piątka:
1. Dymówka - 135
2. Rokitniczka - 48
3. Gajówka - 24
4. Kapturka - 14
5. Ex aequo trzcinniczek i szpak - po 9
Razem w pentadzie 317
TOTAL
1. Rokitniczka - 357
2. Trzcinniczek - 155
3. Dymówka - 142
4. Gajówka - 105
5. Potrzos - 94
Razem w totalu: 1598
Tym razem pierwszą piątkę otwiera dymówka, której to spore ilości trafiły się raz podczas wieczornego obchodu. Jednak są to w większości przypadków, losowe pojawy, gdyż jaskółki nie wybierają stale na nocleg tego samego miejsca w trzcinowisku. Zawyża to jednak statystykę z uwagi na masowe pojawy tych ptaków. Rokitniczka trzyma daleko na dystans pozostałe gatunki, choć zastanawia dość wysoki odsetek gajówek, w porównaniu do lat poprzednich. Trzcinniczek za to utrzymuje się na niskim poziomie.
Pojawił się świergotek drzewny i brzegówka. Doszła kolejna dziwonia, kilka pliszek żółtych i gąsiorków oraz pokląskw. Jednak największą sensację wzbudził tak rzadko spotykany, a tak nam bliski (znajduje się w logo naszego Obozu).... DUDEK!!!. Gatunek ten był łapany bardziej regularnie, choć w niewielkich liczbach, na samym początku istnienia Stacji. Często można go było obserwować w pobliżu namiotów czy na okolicznych łąkach i polach, ale pozostawał nieuchwytny. Widać, los się odmienił :)
Na jeziorze nocuje już ponad 700 żurawi i około 25 czapli białych. Liczniej zbierają się gęgawy. Z drapieżników pojawiły się na niebie kobuz i rybołów.
Zdjęcia autorstwa Roberta Sopolińskiego, Julii Wieczorek i Jakuba Hasnego
![]() |
Pokląskwa Saxicola rubetra |
![]() |
Młoda dziwonia Carpodacus erythrinus |
Po wielu latach znowu zagościł w naszych sieciach |
Element pozaptasich atrakcji modliszka zwyczajna Mantis religiosa |
Mierzenie formuły skrzydła u rokitniczki Acrocephalus schoenobaenus |
![]() | |
Wschody słońca nad Bagnem bywają niezwykle urokliwe :) | |
PENTADA 45: 9-13 sierpnia
Na rakutowskich bagnach wciąż prawdziwie letnia pogoda, upały dają się we znaki wszystkim, ale ptaki mimo to całkiem nieźle się łapią. Da się jednak zauważyć lekki spadek liczebności w kolejnych okresach.
Oto pierwsza piątka:
1. Rokitniczka - 75
2. Trzcinniczek - 33
3. Brzęczka - 9
4. Gajówka - 8
5. Trzciniak - 7
Razem w pentadzie: 179
TOTAL:
1. Rokitniczka - 309
2. Trzcinniczek - 146
3. Potrzos - 88
4. Gajówka - 81
5. Piecuszek - 68
Razem w totalu: 1281
Jak widać rokitniczka ma obecnie miażdżącą przewagę nad pozostałymi gatunkami, choć i sam trzcinniczek zdeklasował pozostałe gatunki. Utrzymuje się wysoka liczebność gajówki i potrzosa. Z ciekawszych gatunków doszedł kolejny wodnik i jarzębatka. Pojawił się krętogłów, lelek, krogulec oraz WODNICZKA! Wielka rzadkość, która pojawia się u nas rzadko, ale w miarę regularnie.
Zapraszamy serdecznie załogę, szczególnie po połowie września oraz w październiku :)
Zgłoszenia przyjmujemy niezmiennie przez formularz https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfO9iwK8uaV9zdxsVOl4SMjDHdSFTVj7ypH3jq5O7RD5xTD0g/viewform?usp=pp_url
lub bezpośrednio na maila: rakuku.ring@gmail.com
Zdjęcia Robert Sopoliński
PENTADA 44: 4 - 8 sierpnia
Czas pędzi nieubłaganie!
Ciąg dalszy prawdziwie letniej pogody :) Liczba ptaków stopniowo spada, jednak nadal łapie się ich kilkadziesiąt osobników dziennie.
Ponownie pierwsza piątka wygląda zupełnie odmiennie od poprzedniej :)
1. Rokitniczka - 51
2. Trzcinniczek - 31
3. Gajówka - 12
4. Piecuszek i trzciniak - ex aequo 11
5. Trznadel - 8
Razem w pentadzie: 189
TOTAL:
1. Rokitniczka - 234
2. Trzcinniczek - 113
3. Potrzos - 86
4. Gajówka - 73
5. Piecuszek i trznadel - ex aequo - 63
Tuż za nimi plasują się kapturka, trzciniak, brzęczka i cierniówka.
RAZEM: 1100
Całkowita liczba ptaków tej pory jest mniejsza niż w zeszłym sezonie, jednak zauważalna staje się wyraźna dominacja rokitniczki. Gatunek ten obecnie stanowi ponad 20 % schwytanych przez nas osobników! Trzcinniczek jeszcze może ją dogonić. Wysoko utrzymuje się nadal gajówka, piecuszek i trznadel.
Z ciekawszych gatunków odwiedził nad kolejny podróżniczek, dzięciołek i dziwonia, a także pierwsze w tym sezonie muchołówka żałobna i szara.
W pobliżu obozu udało się zaobserwować błotniaka łąkowego i dudka, zaś z szuwarów odezwała się raz kropiatka.
Zapraszamy serdecznie załogę, szczególnie po 1 września :) a także w październiku.
Zgłoszenia przyjmujemy niezmiennie przez formularz https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfO9iwK8uaV9zdxsVOl4SMjDHdSFTVj7ypH3jq5O7RD5xTD0g/viewform?usp=pp_url
lub bezpośrednio na maila: rakuku.ring@gmail.com
PENTADA 43: 30 lipca - 3 sierpnia
Kolejna pięciodniówka odłowów za nami!
Pogoda w ostatnich dniach prezentuje się prawdziwie letnio, gdzie upalne dni przeplatają się z ciepłymi nocami. Poziom wody obecnie jest nieporównywalnie niższy niż w zeszłym roku, choć w końcowych dniach lipca na skutek chwilowych opadów nieco się podniósł. Niski poziom wody stwarza dogodne warunki do obserwacji, żerujących w błotnistych zatokach jeziora, ptaków siewkowych.
Przełom lipca i sierpnia to okres intensywnego odłowu gatunków dalekodystansowych, z których większość dopiero co opuściła swoje rewiry lęgowe w wypadku ptaków dorosłych, jak i młodych, które opuściły gniazda. Niektóre osobniki wciąż karmią niewyrośnięte młode z opóźnionych lęgów. Można teraz zaobserwować ich największą różnorodność.
Skład kolejnej pentady nieco się zmienił :)
Oto pierwsza piątka:
1. Rokitniczka 65
2. Trzcinniczek 24
3. Gajówka 20
4. Remiz 17
5. Brzęczka 13
Razem w pentadzie: 212
TOTAL:
1. Rokitniczka 183
2. Trzcinniczek 82
3. Potrzos 79
4. Gajówka i wąsatka - ex aequo po 61
5. Trznadel 55
RAZEM W TOTALU: 911
Rokitniczka się rozkręca, liczba chwytanych osobników daleko przekracza liczbę kolejnego gatunku na liście - trzcinniczka. Wysoko utrzymują się remiz i wąsatka, gatunki, jakie jeszcze kilka lat temu osiągały u nas niskie liczebności. Łapie się sporo gajówek, która zwykle przyspiesza nieco później, ale najbardziej zaskakuje duża liczba chwytanych trznadli - do tej pory aż 55! Doszedł kopciuszek, dwa gąsiorki, kolejna jarzębatka i sójka.
Poza ptakami w sieciach, obserwujemy także to, co przelatuje i żeruje w pobliżu obozu :) Na jeziorze oraz w jego sąsiedztwie pojawiały się bieliki, bąk, gągoły i perkozki.
Wciąż mamy wolne miejsca, zapraszamy!
Zgłoszenia przyjmujemy niezmiennie przez formularz https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfO9iwK8uaV9zdxsVOl4SMjDHdSFTVj7ypH3jq5O7RD5xTD0g/viewform?usp=pp_url
lub bezpośrednio na maila: rakuku.ring@gmail.com
Wyniki pentady 42 przedstawiają się następująco:
1.
Rokitniczka 58
2.
Trzcinniczek 29
3. Trznadel
22
4. Wąsatka
20
5. Gajówka
17
Razem: 265 ptaków
Total:
1.
Rokitniczka 118
2. Potrzos
67
3. Wąsatka
60
4.
Trzcinniczek 58
5. Piecuszek
46
Razem: 699 ptaków
Rokitniczka nadal rządzi. W totalu tuż za piecuszkiem drepcze trznadel z wynikiem 44, który w tym momencie wyrobił już 80% zeszłorocznej normy. Sieci odwiedziły: kolejna jarzębatka, dzięcioł duży, zielonka oraz 5 gąsiorków. Z nowości pojawił się dzięciołek, kląskawka, pliszka żółta, szpak oraz zaganiacz, co daje nam jak dotychczas 39 gatunków zaobrączkowanych w tym sezonie.
Nad obozem regularnie przelatują kuliki wielkie (maksymalnie 4 osobniki), natomiast w szuwarze wokół jeziora bystre oczy załogi wypatrzyły czaplę purpurową!
Ciągle są wolne miejsca, zapraszamy!
Zgłoszenia przyjmujemy niezmiennie przez formularz https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfO9iwK8uaV9zdxsVOl4SMjDHdSFTVj7ypH3jq5O7RD5xTD0g/viewform?usp=pp_url
lub bezpośrednio na maila: rakuku.ring@gmail.com
W załączeniu tradycyjnie kilka zdjęć autorstwa Magdaleny Sitko, Pauliny Smurzyńskiej, Elizy Konarzewskiej oraz Stanisława Brońskiego.