niedziela, 28 lipca 2024

Początek za nami

Pentada 41: 20-24 lipca


A więc zaczęło się!

Kolejny sezon rakutowskich  zmagań właśnie się rozpoczął :) 

We środę, 17 lipca po południu ekipa stawiająca zjawiła się na miejscu, zaczynając następny sezon bagiennej przygody.Sprawne działanie zgranej grupy, sprzyjająca pogoda i zapał sprawiły, że w ciągu pierwszego dnia, po zrobieniu zakupów, postawiono namioty, podłączono elektrykę, wykonując jednocześnie wszystkie niezbędne prace. Kolejny dzień upłynął na łatani i stawianiu sieci, po czym 20 lipca, jak co roku, rozpoczęły się odłowy.

Poziom wody w jeziorze okazał się nieco wyższy niż w zeszłym roku, siewek zatem nieco mniej, ale i tak obserwowano stada biegusów krzywodziobych, łęczaków oraz pojedyncze kuliki. Z ciekawszych gatunków, udało się wypatrzyć KAZARKĘ RDZAWĄ!!!

Pierwsza pentada tego sezonu przyniosła 371 ptaków.

Oto startowe zestawienie:

1. Trzcinniczek - 73

2. Rokitniczka - 44

3. Wąsatka i kapturka - 31

4. Remiz - 28

5. Potrzos - 24


Jak przystało na początek obozu, ptaki trzcinowe powitały nas z przytupem. Wąsatki, kapturki, remizy i potrzosy jedynie nieco mniej liczniej odwiedziły nasze sieci.

Spośród pozostałych gatunków, wpadają łozówki,trzciniaki, piecuszki, pokrzewki ze wszystkich krajowych gatunków, trznadle i brzęczki. Trafiło się kilka podróżniczków, gąsiorków, dziwonii oraz pliszki żółte i kląskawka. 

Udało się stwierdzić już dwie kontrole ptaków, zaobrączkowanych i stwierdzonych w poprzednich sezonach: trzcinniczka, schwytanego w 2021 roku oraz wąsatkę zaobrączkowaną w 2022 i ponownie kontrolowaną rok później.

Na uwage zasługuje uszatka, złapana w sieć wróblaczą oraz JERZYK :)  Ten ostatni został przyniesiony do obozu przez okolicznych mieszkańców. Po zaobrączkowaniu szczęśliwie odleciał.  

Ptasim gościom w sieciach towarzyszyły także obserwacje innych przedstawicieli fauny, co widać na załączonych zdjęciach :) 


To dopiero sam początek sezonu, jednak na brak załogi nie narzekamy. W sierpniu jeszcze zostało sporo wolnych miejsc, szczególnie w drugiej połowie miesiąca, Wszystkich miłośników ptaków oraz bagiennych wrażeń zapraszamy serdecznie na wyjątkowe spotkanie z naturą, gdzie życie obozowe odsłoni przed Wami swoje uroki :)

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit?pli=1 lub na adres rakukuring@gmail.com

Zdjęcia autorstwa Julii Wieczorek, Staszka Brońskiego, Magdaleny Trzópek i Józefa Kopczyńskiego.


Potrzos Emberiza schoeniclus



Podróżniczek Luscinia svecica w szacie juvenalnej



Młodociany rudzik Erithacus rubecula



Podróżniczek, tym razem nieco starszy ;) 



Rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus



Remiz Remiz pendulinus



Samiec wąsatki Pannurus biarmicus


 Jerzyk Apus apus
przyniesiony do obozu przez mieszkańców 


Ciut większy "kaliber"- uszatka Asio otus


Nieopierzony lotnik - gacek brunatny Plecotus auritus



Kazarka rdzawa Tadorna ferruginea


Akcent herpetologiczny-zaskroniec zwyczajny Natrix natrix


Grubodziób Coccothraustes coccothraustes


Obcy element- rak pręgowany Orconectes limosus


Świstunka leśna Phylloscopus sybilatrix


Młody gąsiorek Lanius collurio


Widok ze starej wieży na jezioro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz