niedziela, 28 lipca 2024

Początek za nami

Pentada 41: 20-24 lipca


A więc zaczęło się!

Kolejny sezon rakutowskich  zmagań właśnie się rozpoczął :) 

We środę, 17 lipca po południu ekipa stawiająca zjawiła się na miejscu, zaczynając następny sezon bagiennej przygody.Sprawne działanie zgranej grupy, sprzyjająca pogoda i zapał sprawiły, że w ciągu pierwszego dnia, po zrobieniu zakupów, postawiono namioty, podłączono elektrykę, wykonując jednocześnie wszystkie niezbędne prace. Kolejny dzień upłynął na łatani i stawianiu sieci, po czym 20 lipca, jak co roku, rozpoczęły się odłowy.

Poziom wody w jeziorze okazał się nieco wyższy niż w zeszłym roku, siewek zatem nieco mniej, ale i tak obserwowano stada biegusów krzywodziobych, łęczaków oraz pojedyncze kuliki. Z ciekawszych gatunków, udało się wypatrzyć KAZARKĘ RDZAWĄ!!!

Pierwsza pentada tego sezonu przyniosła 371 ptaków.

Oto startowe zestawienie:

1. Trzcinniczek - 73

2. Rokitniczka - 44

3. Wąsatka i kapturka - 31

4. Remiz - 28

5. Potrzos - 24


Jak przystało na początek obozu, ptaki trzcinowe powitały nas z przytupem. Wąsatki, kapturki, remizy i potrzosy jedynie nieco mniej liczniej odwiedziły nasze sieci.

Spośród pozostałych gatunków, wpadają łozówki,trzciniaki, piecuszki, pokrzewki ze wszystkich krajowych gatunków, trznadle i brzęczki. Trafiło się kilka podróżniczków, gąsiorków, dziwonii oraz pliszki żółte i kląskawka. 

Udało się stwierdzić już dwie kontrole ptaków, zaobrączkowanych i stwierdzonych w poprzednich sezonach: trzcinniczka, schwytanego w 2021 roku oraz wąsatkę zaobrączkowaną w 2022 i ponownie kontrolowaną rok później.

Na uwage zasługuje uszatka, złapana w sieć wróblaczą oraz JERZYK :)  Ten ostatni został przyniesiony do obozu przez okolicznych mieszkańców. Po zaobrączkowaniu szczęśliwie odleciał.  

Ptasim gościom w sieciach towarzyszyły także obserwacje innych przedstawicieli fauny, co widać na załączonych zdjęciach :) 


To dopiero sam początek sezonu, jednak na brak załogi nie narzekamy. W sierpniu jeszcze zostało sporo wolnych miejsc, szczególnie w drugiej połowie miesiąca, Wszystkich miłośników ptaków oraz bagiennych wrażeń zapraszamy serdecznie na wyjątkowe spotkanie z naturą, gdzie życie obozowe odsłoni przed Wami swoje uroki :)

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit?pli=1 lub na adres rakukuring@gmail.com

Zdjęcia autorstwa Julii Wieczorek, Staszka Brońskiego, Magdaleny Trzópek i Józefa Kopczyńskiego.


Potrzos Emberiza schoeniclus



Podróżniczek Luscinia svecica w szacie juvenalnej



Młodociany rudzik Erithacus rubecula



Podróżniczek, tym razem nieco starszy ;) 



Rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus



Remiz Remiz pendulinus



Samiec wąsatki Pannurus biarmicus


 Jerzyk Apus apus
przyniesiony do obozu przez mieszkańców 


Ciut większy "kaliber"- uszatka Asio otus


Nieopierzony lotnik - gacek brunatny Plecotus auritus



Kazarka rdzawa Tadorna ferruginea


Akcent herpetologiczny-zaskroniec zwyczajny Natrix natrix


Grubodziób Coccothraustes coccothraustes


Obcy element- rak pręgowany Orconectes limosus


Świstunka leśna Phylloscopus sybilatrix


Młody gąsiorek Lanius collurio


Widok ze starej wieży na jezioro

środa, 17 lipca 2024

Ważne!

 

WAŻNA INFORMACJA!

Wprawdzie tegoroczna edycja obozu dopiero co się zaczęła(dzisiejszego dnia ekipa rozbijająca powinna dotrzeć na miejsce), więc łapanie zacznie się za kilka dni. 

Musimy już teraz wspomnieć o pewnej sprawie. Otóż na obecną chwilę, na lipiec NIE MAMY już wolnych miejsc, zarówno w załodze, jak i na stonowisku obrączkarza. Wolne terminy ropoczynają się na początku sierpnia, od 2.VIII

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników ptaków, kontaktu z Naturą oraz życia obozowego. Spragniony/a wytchnienia i odpoczynku od cywilizacji? Nasz obóz jest właśnie dla Ciebie :)

Zapisy przyjmujemy poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNI_wxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit  lub na adres rakukuring@gmail.com


Zachód słońca nad Bagnem, fot Jakub Hasny


niedziela, 7 lipca 2024

Rakutowskie 2024 - zaczynamy!


W tym roku z pewnym opóźnieniem, ale zwarci i gotowi, ogłaszamy, że podobnie jak w latach poprzednich już za tydzień rozpoczniemy następny, 15. sezon obrączkowania ptaków nad Jeziorem Rakutowskim!

Poprzedni rok był rekordowy pod względem gatunkowym i przyniósł wyjątkowo wysoką liczbę zaobrączkowanych ptaków (drugi wynik w historii naszych badań) i to przy braku nalotów jaskółkowych! Czy i w tym roku czeka nas podobnie duża różnorodność? Jakie gatunki zaskoczą nas swoją liczebnością, a jakie stracą? Być może pojawią się w sieciach jakieś nowe dla nas gatunki i kolejny komis? Aby odpowiedzieć na te pytania i wiele innych związanych z dynamiką i fenologią migracji ptaków, zapraszamy wszystkich do udziału i pomocy w naszych badaniach, obrączkowaniu i pracach obozowych w ważnej ostoi ptaków nad Jeziorem Rakutowskim. W tym sezonie zamierzamy ponownie rozstawić "drapolówki", czyli specjalny typ sieci służący do chwytania ptaków szponiastych, sów i innych większych gatunków. Będzie to bardzo dobra okazja szczególnie dla osób przygotowujących się do kursu obrączkarskiego, aby powtórzyć i utrwalić swoją wiedzę i umiejętności z oznaczania wieku i płci u wielu gatunków wróblowych i nie tylko.

Zapraszamy wszystkich ornitologów, obrączkarzy, miłośników i pasjonatów ptaków, naszych sprawdzonych załogantów, jak i tych początkujących! Gwarantujemy bliskie spotkania z dziką przyrodą, mnóstwo okazji do ciekawych obserwacji i niepowtarzalny bagienny klimat, który łączy i pozwala nawiązywać nowe znajomości :) 

Szczegóły podane są na plakacie powyżej!

Zgłoszenia przyjmujemy na dwa sposoby:
  1. Poprzez dedykowany formularzhttps://docs.google.com/forms/d/1e54MNN2sNw3NNIwxHEW8IuPUncNHuNX4WWuQNv8mnk/edit
  2. Lub przez naszego maila: rakuku.ring@gmail.com

*UWAGA!

W załączonej na plakacie informacji wkradł się drobny błąd: obóz rozbijamy nie 15 a 17 lipca tj. środa, najprawdopodobniej we wczesnych godzinach popołudniowych.