czwartek, 14 września 2023

Pentada 50 (03-07.09) oraz 51 (08-12.09)

Przed nami dalszy ciąg bagiennych wieści :)

Po bardzo dobrych wynikach poprzedniej pentady, obecna okazała się jeszcze bardziej obfita, bowiem schwytaliśmy 392 ptaki z 40 gatunków. Po składzie gatunkowym pierwszej piątki widać wyraźnie, że jesień już stoi za progiem, bowiem dominujące we wcześniejszym okresie gatunki trzcinowe z rodzaju Acrocephalus chwilowo zniknęły z czołówki. 

Pomimo pojawiających się licznie stad wąsatek i remizów, niekwestionowanym liderem okazał się potrzos, który to wpada praktycznie na każdym obchodzie :) 

Oto pierwsza piątka:

1. Potrzos - 86

2. Wąsatka - 51

3. Kapturka - 41

4. Rudzik - 35

5. Modraszka - 32


Jeśli nie wygląda to imponująco, to wyniki kolejnej pentady zapewne już tak:

 

1. Potrzos - 105

2. Wąsatka - 76

3. Remiz - 71

4. Modraszka - 44 

5. Rudzik - 43


558 ptaków - to wynik jak na razie najlepszy w tym sezonie, chociaż może jeszcze do końca być pobity. Imponująco wygląda liczebność chwytanych potrzosów, których mamy w totalu już 367!!!. To już wydaje się rekordową liczbą tego gatunku w historii naszych badań :) 

Łącznie, od początku sezonu, mamy już 3985 ptaków z 83 gatunków (!), a przed nami jeszcze półtora miesiąca odłowów. 


Total:

1. Rokitniczka - 537

2. Trzcinniczek - 395

3. Potrzos - 367

4. Kapturka - 267

5. Remiz - 254

------------------

6. Wąsatka - 239

7. Mazurek - 175

8. Modraszka - 168

9. Piecuszek - 154

10. Gajówka - 151


Wprawdzie gatunki trzcinowe nadal dominują, ale wyraźnie widać już "napływ" jesiennych, średniodystansowych migrantów. Zaczyna rozkręcać się rudzik, łapie się regularnie sporo kapturek, pojawiają się coraz liczniej modraszki oraz pierwiosnki. Zawitały do nas także pokrzywnice i kolejne strzyżykiNajciekawsze, jak dalej wyglądać będą liczebności potrzosa, wąsatki, remiza i mazurka, które to gatunki nadal pojawiają się regularnie w dużych liczebnościach.

W ostatnim dniu minionej pentady, w stadku remizów schwytanych w trakcie jednego obchodu, trafił się ptak z LITEWSKĄ obrączką! To nasza pierwsza wiadomość zagraniczna z tego gatunku w tym sezonie :) Czekamy na szczegóły dotyczące okoliczności schwytania i zaobrączkowania tego osobnika.

Schwytaliśmy już 56 podróżniczków, co jest także jednym z wyższych wyników dla tego gatunku. Mamy pierwszego w tym sezonie mysikrólika oraz makolągwę. Pojawiły się dawno niewidziane pokląskwa, jarzębatka oraz łozówka.

Siewki, z uwagi na stale obniżający się poziom wody na jeziorze, nieco odpuściły, dodając do zestawienia kolejne 3 łęczaki, biegusa malutkiego oraz sieweczkę obrożną


Ruch na jeziorze oraz na okolicznych polach i samym niebie również spory :) Na noclegowisku żurawi jest już blisko 3 tysiące. Towarzyszy im ponad 150 gęgaw, około 50 czapli białych i 20 kulików wielkich. Coraz częściej pojawiają się polujące rybołowy i kobuzy, obok takich rzadkości, jak rybitwy wielkodziobe i sokół wędrowny. W pobliżu obozu pojawiają się uszatki i lelki, całość zaś uświetniona jest jelenim rykowiskiem, którego szczyt właśnie się rozpoczął. Jeśli dodamy do tego urokliwe jesienne mgły, wyłania się kombinacja przyrodniczych atrakcji, jakiej nie można przegapić ;) 

Zapraszamy wszystkich na przeżycie wspaniałej przyrodniczej przygody! Na cały jesienny okres wciąż poszukujemy chętnych załogantów i obrączkarzy, zgłoszenia prosimy kierować poprzez formularz:https://docs.google.com/forms/d/1mhRXU56ogZqNEu4DF4o6i678_b9Vjys8vYTO1a_PcSw/edit lub na adres rakuku.ring@gmail.com 

 

Poniżej mała galeria z ostatnich dni autorstwa Ewy Jastrzębskiej, Agaty Pinszke, Anny Stefańskiej i kierownika KPH ;) 


    

Jeden z wielu :) - remiz Remiz pendulinus



Dzięciołek Dryobates minor



Pokląskwa Saxicola rubetra



Późna jarzębatka Curruca nisoria



Młoda sieweczka rzeczna Charadrius dubius



Podróżniczek Luscinia svecica - w tym sezonie dopisują ;)


Żerujący batalion Calidris pugnax


Rezydentny srokosz Lanius excubitor


Żurawie Grus grus w drodze na nocleg na jezioro






























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz