czwartek, 22 grudnia 2022

Podsumowanie sezonu 2022

Następny rok trafił do rakutowskich kronik..

        

Za nami kolejny sezon badań nad migracją ptaków nad Jeziorem Rakutowskim. W tym roku już po raz drugi obozowaliśmy w pobliżu macierzystej lokalizacji naszego punktu, co zdecydowanie przełożyło się pozytywnie na wyniki naszych prac. :) Tak jak w sezonach ubiegłych ptaki były chwytane w 31 sieci monitoringowych (sieci wróblacze 12-metrowe). 8 sieci znajdowało się w trzcinowisku, 23 sieci w pasie krzewów między polami i łąkami należącymi do wsi Krzewent, a szuwarem kłociowym. Nie stosowaliśmy stymulacji głosowej (jest ona u nas zabroniona). Ptaki łapaliśmy w okresie 20 lipca do 31 października. 

 

Dorosła wodniczka Acrocephalus paludicola

W minionym sezonie zaobrączkowaliśmy 9651 ptaków! Jest to wynik rekordowy dla całego naszego okresu badań. Trzeba jednak dodać, że jest on w dużej mierze zasługą nalotów dymówek Hirundo rustica (5068 zaobrączkowanych ptaków). Gdyby gatunek ten łapał się na poziomie średniej wieloletniej tj. 482 ptaki to w totalu mielibyśmy 5065 zaobrączkowanych ptaków i byłby to wynik znacznie poniżej naszej średniej wieloletniej, która wynosi 5661 ptaków (bez obecnego sezonu). 

Wśród gatunków łapanych regularnie 24 łapały się w ilości równej, lub wyższej od średniej wieloletniej, w tym 8 w ilościach ekstremalnie wysokich (wyższych niż średnia plus odchylenie standardowe). Dla 7 gatunków był to sezon rekordowy. Niewątpliwie największymi „zwycięzcami” okazały się jaskółki. Przy czym palma pierwszeństwa należy się tu brzegówce Riparia riparia (1880% normy wieloletnie), dla porównania dymówka osiągnęła „tylko” 1051,45% średniej wieloletniej. W przypadku tego ostatniego gatunku mieliśmy retrapy, co zdarza się wyjątkowo rzadko, oraz ptaki z tłuszczem 5 i 6 w skali Bussego. Kolejnym interesującym rekordzistą jest remiz Remiz pendulinus. W ciągu ostatnich 4 sezonów liczba zaobrączkowanych remizów na SOP Rakutowskie nie przekraczała setki. W minionym sezonie nastąpił prawdziwy nalot i to w sensie dosłownym.

 

Herbowy gatunek naszego obozu, chwytany sporadycznie - dudek Upupa epops


W minionym sezonie zaobrączkowaliśmy ptaki należące do 73 gatunków. Jest to liczba równa średniej wieloletniej. Gatunkami sporadycznie chwytanymi zasługującymi na uwagę są: oknówka Delichon urbicum (5 stwierdzeń, ostatnie w sezonie 2020), muchołówka mała Ficedula parva (3 stwierdzenia, ostatnie w sezonie 2013), świstunka żółtawa Phylloscopus inornatus (7 stwierdzeń, ostatnie w sezonie 2018) oraz dudek Upupa epops (7 stwierdzeń, ostatnie w sezonie 2015).


Rodzynek wśród mas dymówek - oknówka Delichon urbicum




Muchołówka mała Ficedula parva - pierwszy osobnik schwytany na obozie od 2013 roku!


Niska liczba zaobrączkowanych ptaków (po odliczeniu jaskółek) wynika z faktu, że w przypadku 31 gatunków liczba schwytanych osobników była poniżej normy wieloletniej, w przypadku 13 gatunków ekstremalnie niska (niższa niż średnia minus odchylenie standardowe). Aż 7 gatunków zaliczyło najniższe notowania w historii SOP Rakutowskie. Niewątpliwie na niską liczbę schwytanych osobników w przypadku późnych migrantów miał ciepły i pogodny październik. Korzystne warunki pogodowe mogły wstrzymać migrację takich gatunków jak gil Pyrrhula pyrrhula, kwiczoł Turdus pilaris, sikor i innych.


Wyniki odłowów na SOP Rakutowskie w sezonie 2022


Zostało stwierdzonych 5 wiadomości zagranicznych. Żeby było ciekawiej dotyczyły one jednego gatunku - remiza Remiz pendulinus: 2 ptaki z Rosji, 2 z Litwy, 1 z Estonii. Był to pierwszy ptak na SOP Rakutowskie pochodzący z tego kraju. Do tej pory dosyć często mieliśmy wiadomości na remizach. W okresie 2010-20 1,19% remizów stanowiły wiadomości, co stawia ten gatunek na pierwszym miejscu. Były to jednak wiadomości z zimowisk z południa Europy. Wysoka liczba schwytanych ptaków, duży odsetek ptaków ze znacznym otłuszczeniem, oraz kraje pochodzenia zagranicznych obrączek wskazują, że w minionym sezonie przez nasz teren przebiegała zmasowana migracja remizów z Europy NE. Co interesujące, na SOP Siekierki leżącej w pobliżu granicy z Okręgiem Kaliningradzkim, nie stwierdzono podobnego zjawiska. Ciekawe jest też to, że wiele młodych remizów miało częściowo pozostawione juwenilne duże pokrywy.

Jeśli chodzi o pierzenia to odnotowaliśmy drugi przypadek w historii SOP Rakutowskie dorosłego osobnika brzęczki Locustella luscinioides, który przeszedł całkowite pierzenie lotek przed odlotem na zimowisko. Obserwowaliśmy też pierzenie lotek u dorosłych brzegówek Riparia riparia.

 

Miniony sezon okazał się rekordowy
pod względem liczebności remiza Remiz pendulinus


Dynamika obrączkowania ptaków w minionym sezonie znacznie odbiegała od sezonów wcześniejszych. Działo się tak za sprawą nalotów jaskółek. Absolutne maksimum sezonowe zanotowaliśmy 30 sierpnia, kiedy to zaobrączkowaliśmy 936 ptaków. Jest to absolutny dzienny rekord liczby zaobrączkowanych ptaków w historii naszej stacji. 

Miniony sezon dostarczył nam wielu cennych danych, które posłużą do dalszych analiz. Nie byłoby to możliwe bez ofiarnej pracy, często w bardzo trudnych warunkach, wielu obrączkarzy i załogantów, którym w tym miejscu DZIĘKUJEMY!

Jeśli chodzi o załogę w ubiegłym sezonie to padł kolejny rekord na SOP Rakutowskie, a mianowicie liczby praktykantów. Dodatkowo wszyscy nasi praktykanci okazali się bardzo dobrymi załogantami. Takich trzeba nam jak najwięcej!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz