wtorek, 20 września 2022

Chłodno i jesiennie

Pentada 52: 13 - 17 września


Minęły już prawie 2 miesiące od rozpoczęcia odłowów. Wprawdzie trwa jeszcze kalendarzowe lato, ale zarówno w przyrodzie, jak i w sieciach, zmiana pory roku jest aż nadto widoczna. Ptaków nie łapie się jakoś dużo, lecz skład gatunkowy zmienia się bardzo wyraźnie.

Oto pierwsza piątka minionej pentady:

1. Dymówka -  33

2. Zięba - 27

3. Wąsatka - 25

4. Rudzik - 14

5. Kapturka - 13

Razem w pentadzie: 193 ptaki


TOTAL:

1. Dymówka - 4596

2. Rokitniczka - 472

3. Trzcinniczek - 226

4. Kapturka - 202

5. Gajówka - 153


Razem w totalu: 7069 ptaków!

Dymówka wciąż na prowadzeniu, ale daje się zauważyć wyraźny regres w liczbie gatunków trzcinowych. Minione pięć dni obfitowało w zięby, wąsatki, rudziki i kapturki, co oznacza wyraźnie, że główny etap wędrówki migrantów dalekodystansowych dobiega końca. "Stery" przejmują gatunki średniodystansowe, takie jak właśnie dominanci minionej pentady. 

Cały czas regularnie łapią się remizy i potrzosy, zawitały również kolejne raniuszki, śpiewak i pierwiosnki, a także bogatki, zatem jesienny zestaw pojawił się już prawie w całości :)

Niewątpliwym hitem minionej pentady była ŚWISTUNKA ŻÓŁTAWA! To już szóste stwierdzenie tego rzadkiego, choć regularnie przelatującego przez nasz kraj, gatunku, gniazdującego od Uralu aż po wschodnią Syberię. Prawdopodobnie część ich populacji wędruje na zimowiska położone w płd Europie bądź Afryce subsaharyjskiej, dlatego regularnie bywają spotykane (bądź łapane) jesienią na terenie Polski. 

Nad jeziorem wciąż nocują żurawie, choć już nie tak licznie, jak w latach ubiegłych. Codziennie pojawiają się błotniaki stawowe, czaple białe i coraz liczniejsze gęgawy. Jezioro najwyraźniej służy także łabędziom niemym, gdyż coraz liczniejsze zgrupowania obserwowane są wieczorami.


Wciąż czekamy na chętnych załogantów i obrączkarzy! Przed nami cały październik, a wraz z nim mgliste poranki, chłodne wieczory przy ognisku, no i oczywiście mnóstwo ptasich atrakcji :-) Zapraszamy wszystkich od 29 września :) 

Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfO9iwK8uaV9zdxsVOl4SMjDHdSFTVj7ypH3jq5O7RD5xTD0g/viewform?usp=pp_url

lub na maila: rakuku.ring@gmail.com 


Zdjęcia: Anna Adamczyk, Szymon Marek


 
Świstunka żółtawa Phylloscopus inornatus - rzadki syberyjski gość,
ponownie w naszych sieciach :)


 
Muchołówka żałobna Ficedula hypoleuca


 
Raniuszki Aegithalos caudatus, po lewej podgatunek czarnobrewy ssp. europaeus


 
Wąsatki Panurus biarmicus, samica na górze, samiec na dole


 
Szpak Sturnus vulgaris


Pleszka Phoenicurus phoenicurus







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz