Nowy sezon startuje już w ten weekend, a ciekawe wiadomości powrotne z naszych ptaków powiększają wciąż naszą wiedzę na ich temat i mocno zachęcają do dalszych prac! Poniższa mapka obrazuje informacje o losach sześciu ptaków zaobrączkowanych u nas, które spłynęły do nas od zakończenia poprzedniego sezonu.
Najświeższa taka wiadomość to oczywiście wodniczka Acrocephalus paludicola z naszą obrączką, która została wczoraj skontrolowana na lęgowiskach w Biebrzańskim Parku Narodowym! Rok temu ten młody samczyk wyruszył w swoją pierwszą wędrówkę do Afryki, zatrzymał się we wrześniu w rakutowskim trzcinowisku i oznaczony przez nas poleciał dalej na zimowisko, skąd, jak się przekonaliśmy, szczęśliwie powrócił. To już druga nasza wiadomość powrotna z tego rzadkiego i najbardziej zagrożonego gatunku wróblowych w Europie.
Tradycyjnie już, bardziej pospolite trzcinowe gatunki z rodzaju Acrocephalus również dostarczyły ciekawych informacji po zeszłym sezonie. Pierwszoroczny trzcinniczek A. scirpaceus został ponownie schwytany na terenie Księstwa Luksemburga, jako już trzecia nasza wiadomość z tego niewielkiego kraju! Trzcinniczki, podobnie jak wodniczki, podążają do Afryki przez Europę Zachodnią. Inaczej jest w przypadku rokitniczki A. schoenobaenus, która leci od nas mniej więcej prosto na południe. Tak też było w przypadku ptaka, którego zaobrączkowaliśmy 8 października. Co ciekawe, data ta wyznacza koniec przelotu tego gatunku na naszej stacji w skali wieloletniej. Była to ostatnia rokitniczka w tym roku i jak przystało na ptaka, któremu się śpieszy, już po 12 dniach skontrolowano ją w południowej Chorwacji. Przez ten czas pokonała co najmniej 1056 km, w przybliżeniu długość Wisły.
Jeśli chodzi o migrantów średniodystansowych, to mamy pierwszą zagraniczną zwrotkę z wąsatki Panurus biarmicus. Kierunek przemieszczenia jest odrobinę niespodziewany - ten niżowy ptak musiał przelecieć nad Karpatami, by znaleźć się na wiosnę tego roku w północno - zachodniej Słowacji. Rudzik Erithacus rubecula został natomiast znaleziony martwy na wiosnę w Estonii. Jest to nasza pierwsza wiadomość powrotna z tego kraju. W połączeniu z poprzednimi wiadomościami zagranicznymi z Obwodu Kaliningradzkiego i Finlandii, mamy już pewne wyobrażenie, z jakiego kierunku przylatują do nas jesienne fale rudzików. Listę nowych zwrotek zamyka modraszka Cyanistes caeruleus, która po zaobrączkowaniu u nas w 2019 r., została stwierdzona tej zimy przy karmniku w Wielkopolsce.
Nie możemy się wobec tego doczekać, jakie punkty na mapce i zarazem cegiełki do wiedzy o naszych ptakach przyniesie nadchodzący sezon! Zapraszamy do śledzenia naszych wyników i zgłaszania się na wolne terminy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz