środa, 28 października 2015

[23-27 października]
58 pentada

Pierwsze 3 dni tej pentady były kontynuacją całkiem przyzwoitego przelotu migrantów krótkodystansowych, jaki trwał całą minioną pentadę, kiedy to do sieci wpadły 252 ptaki. W te 3 dni wpadło prawie 180 ptaków i zapowiadało się, że będzie jeszcze lepiej niż było. Niestety zaczęło wiać; wczoraj i dziś wpadło łącznie tylko 27 ptaków, co sumarycznie dało 204 osobniki.  Rodzynkiem była druga dla Stacji uszatka błotna (nowa dla sezonu), która wpadła w jedną z 8 sieci drapolowych przy trzcinach, tam też wpadły 2 krogulce. 24 października, czyli setnego dnia tegorocznych prac, licznik strzyżyków pokazał 100/2015, nigdy wcześniej nie było więcej niż 69 w sezonie. ekipa poznańska z kierownik Haliną skończyła swój (S)turnus (Halina w pracy próbuje odnaleźć się po szoku cywilizacyjnym, którego doznała przekraczając granice Wolnej Republiki Rakuku - współczucia! ).  Obecnie w Stacji (w tym momencie akurat przy ognisku i zapewne żarliwych dysputach) przebywają 4 osoby płci obojga. W następnych dniach zjawiać się będą systematycznie posiłki, gdyż koniec jest bliski. hy...

Pierwsza piątka:
1. modraszka 59
2. raniuszek 38
3. bogatka 32
4. GIL 18
5. mysikrólik po7

Sikory i raniuszki wciąż na topie, największy wynik w naszej historii, podobnie do strzyżyka, rudzika i paru innych gatunków osiągnęły gile - to już 44 ptaki w totalu.

Total 5899
1. rokitniczka i trzcinniczek po 594
3. rudzik 512
4. dymówka 497
5. modraszka 478

Do 6 tysięcy brakuje już tylko 101 ptaków, do rekordu wszechczasów niewiele ponad 180. Sezon lęgowy za sprawą przedłużającego się lata był udany dla wielu gatunków migrantów zimujących w Europie i widać to w sieciach. Zaprzyjaźniona Akcja Carpatica z Beskidu Niskiego zanotowała już najlepszy wynik zaobrączkowanych ptaków w swojej 18-letniej metryce, czy i nam się uda? Po dzisiejszym, słabym, pierwszym dniu ostatniej pięciodniówki nie jesteśmy optymistami, ale po cichu liczymy na rozwiązanie się worka z sikorami... :) Nie, nie je jesteśmy masochistami, waleczne modraszki są bardzo mile widziane! Ostatecznie wynik totala jest sprawą dalszej istotności, ale im więcej ptaków zablachowanych, tym oczywiście większa szansa na informacje powrotne z ich wędrówki.
Dziś znów wszystkie drapolówki zostały po krótkiej przerwie znów otwarte i będą pracować przez 5 ostatnich nocy i 4 ostatnie dni obozu, niechby uginały się od sów wszelkiej maści, no i drapoli :)

SSP

Foty Haliny Pietrykowskiej, a 2 ostatnie Hani Pamuły z roku 2013.

Arek, świeżo upieczony obrączkarz (gratulujemy!) z samcem wąsatki w ręku, a w tle chyba jedyny człowiek w tym roku w Polsce, który spędził w namiocie ponad 90 nocy ciągiem. Można bez kozery powiedzieć, że wszystkie ptaki odleciały na jego oczach :)

HPT, MWD, AST i ACN alias ACCNIS, czyli krogulec

Uszatka błotna
 
W tym roku zaobrączkowaliśmy już 44 gile, do tej pory nigdy nie było 30 ptaków.

Portret niezwykle urodziwego ptaka - uszatki błotnej.



2 komentarze:

  1. Mysikrólik po7 ? Jaki stary1 :D

    OdpowiedzUsuń
  2. no dziadek, byłby to najstarszy udokumentowany mysik wg Euringu :)
    http://www.euring.org/data-and-codes/longevity-list?page=5

    OdpowiedzUsuń