piątek, 14 września 2018

JESIENNY CZAS

Pora na garść świeżych informacji bagiennych:)

Czas płynie, lato astronomiczne ma się powoli ku końcowi. Ptasia wędrówka nabiera tempa, co łatwo można zauważyć po składzie gatunkowym, który trafia do naszych sieci. Szturm przypuszczają już rudziki, łapią się regularnie kapturki, potrzosy, pierwiosnki i wąsatki, choć ptaki trzcinowe nadal goszczą w naszych sieciach a do drzwi pukają już pierwsze fale modrych :)

Wyniki ostatniej pentady przestawiają się dość znacząco:

rudzik-40
kapturka- 21
potrzos -21
wąsatka-16
modraszka -16

W totalu już 2850 ptaków. Na prowadzeniu w dalszym ciągu rokitniczka, po niej trzcinniczek a na 3 stopień podium wskoczyła kapturka :)
rokitniczka - 531
trzcinniczek - 511
kapturka - 191
piecuszek - 181
trzciniak - 145

Wygląda na to, że najlepsze jeszcze przed nami i być może ptaki pocisną w najbliższych dniach. Czekamy zatem na kolejnych jesiennych gości: mysikróliki, pokrzywnice, drozdy i sikory.

Jesienny urok podkreślają trąbiące codziennie żurawie w liczbie prawie 3 tysięcy, liczne gęgawy, polujące uszatki( w tym błotna) i ryczące jelenie. A do tego wszechobecne rakutowskie mgiełki :)

Serdecznie zapraszamy żądnych ptasio - bagiennych wrażeń załogantów( jak i obrączkarzy:)).
Póki co, w październiku jest jeszcze duuużo wolnych miejsc :).Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem rakuku.ring@gmail.com.



Do zobaczenia w bagiennej republice WRR :)

P.S. Na zachętę zdjęcie takiego rodzynka, który ostatnio odwiedził nasze sieci. Świstunka żółtawa Phylloscopus inornatus ( już drugi złapany ptak tej jesieni na obozach obraczarskich w kraju). Gość z dalekiej Syberii :) Pewna frakcja populacji tego, jak  i kilku innych gatunków świstunek, z niewyjaśnionych do końca przyczyn, zapuszcza się  do środkowej Europy w trakcie jesiennej migracji, zamiast lecieć, jak większość swoich pobratymców do Azji Płd.
Fot. Katarzyna Niedziela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz